Na tohtoročnom Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach sa zúčastnilo viac než 7-tisíc bežcov. Odhliadnuc od medialového umiestnenia sa preslávil najmä policajt Lukáš, ktorý vymenil svoje lepšie umiestnenie za krásny akt športového fair-play.
Maratón mieru v Košiciach sa koná už od roku 1924, čo z neho robí tretí najstarší maratón na svete a dokonca prvý najstarší v Európe. Minulý rok bol výrazne ovplyvnený pandémiou a opatreniami, pričom v roku 2021 sa do druhého najväčšieho mesta Slovenska vrátilo toto tradičné športové podujatie v oveľa väčšom štýle.
Počet účastníkov bol podľa portálu Sportnet viac než 7-tisíc a počas pretekov došlo k viacerým významným momentom. Víťaz maratónu sa stal Keňan Reuben Kerio, ktorý z doterajších troch účastí na Medzinárodnom maratóne mieru vyhral už druhýkrát. Okrem iného, Kerio počas uplynulej nedele minul absolútny rekord košického maratónu len o 17 sekúnd, keď do cieľa dobehol v čase 2:07:18 hod. Rekord sa však podarilo prekonať ženám. Tadesse Kumela Ayantuová vyhrala za ženy a rekord prekonala o takmer poldruha minúty.
Zranenú bežkyňu hrdinsky doviedol do cieľa na rukách
Veľké gesto športovej ale i ľudskej stránky však vykonal bežec Lukáš, ktorý pracuje na Košickom krajskom riaditeľstve policajného zboru. „Približne 300 m pred cieľom polmaratónu spozoroval na bežeckej trati ženu, ktorej finálne zavŕšenie pretekov znemožnil náhly kŕč. Policajt so štartovacím číslom 3 438 sa bez váhania rozhodol, že zranenej športovkyni za každých okolností pomôže splniť sen a doraziť do vytúženého cieľa. Akú obdivuhodnú techniku zvolil, môžete vzhliadnuť na priloženej fotografii, ktorá si získala pozitívne ohlasy širokého publika,“ napísal v poďakovaní rezortný šéf Roman Mikulec.
Nahlásiť chybu v článku