Prielom Hornádu nepochybne patrí medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie turistické trasy na Slovensku. Nemožno sa čudovať. Na 16 km vytvára Hornád, uprostred Slovenského raja, jedinečné prírodné divadlo. Hornád však nie je jedinou slovenskou riekou, ktorá si dokázala svoje koryto vyryť do skalného podložia. Počuli ste už o prielome Muráňa?
Prielom Muráňa rozhodne nie je masovo vyhľadávanou turistickou atrakciou našej krajiny. S krásami Slovenského raja sa rovnať nemôže, no ponúka trošku iný zážitok. Málo turistov, ľuďmi nedotknuté lesy, pokoj a zaujímavý výtvor riečky Muráň. Prielom Muráňa nájdete približne na polceste medzi Rimavskou Sobotou a Rožňavou, len kúsok od miesta, kde rieky Slaná a Štítnik „odrezali“ jedinečnú Plešiveckú planinu.
Prielom Muráňa bol za prírodnú pamiatku Slovenska vyhlásený v roku 1980. Čakajú tu na vás riečne meandre a vysoké skalné bralá, lemujúce koryto rieky až do výšky 100 metrov. Okrem toho vzácne druhy rastlín a živočíchov, medzi ktorými nechýba napríklad vydra riečna. Bonusom je málo turistov a človekom takmer nedotknuté lesy v okolí rieky, ktoré miestami pripomínajú pralesnú lokalitu.
Oblasť, v ktorej musela rieka Muráň prekonať vápencové podložie, je dlhá približne 3,5 km. Jedinečný výtvor prírody je návštevníkom sprístupnený po náučnom turistickom chodníku, ktorého začiatok nájdete v obci Bretka. Prielom Muráňa však na ňom nie je tou jedinou atrakciou.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Náučný chodník so 6 zastávkami vás totiž zavedie aj k pozostatkom starého mlyna pri koryte Muráňa či niekoľkým jaskyniam. V okolí prírodnej rezervácie sa ich nachádza až 15. Posledná zastávka náučného chodníka vás zavedie k Starej Hute, bývalej továrni na klince, ktorej ruiny vysokej pece patria k najstarším na celom Gemeri.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
#cestujemdoma
Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.
Nahlásiť chybu v článku