Foto: twitter.com (ashokmehta17)

Najsilnejšie fotografie sú tie, ktoré vedia vyvolať emóciu. A toto je definitívne jedna z nich.

Bežia o život. Dva slony zmobilizovali svoje sily a snažia sa utiecť z davu, ktorí ich zapálil. Áno, aj toho je schopná ľudská bytosť. Fotografia získala ocenenie Sanctuary Wildlife Photography Awards 2017, táto cena má však trpkú príchuť. Skrýva sa za ňou desivé utrpenie, ktoré bolo však absolútne zbytočné. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ak nechcete, nemusíte sa pozerať na túto fotografiu. Nevyvolá totižto vo vás práve najpríjemnejšie pocity. Na druhej stane možno nie je celkom zbytočné ukazovať zábery, ktoré by mohli vzbudiť výčitky svedomia u tých, ktorí to vykonali. Pozrite sa na fotografiu, ktorá sa svojím srdcervúcim obsahom dotýka sŕdc ľudí na celom svete. Na fotografii sú dva slony, väčší slon má plamene pri jednej nohe, zatiaľ čo druhý mladý slon má v plameňoch celú zadnú časť tela.

Medzi zvieraťom a človekom


Obraz ukazuje žiaľbohu bežnú praktiku, pomocou ktorých vyháňajú slony zo svojho územia. Konkrétne táto fotografia vznikla v západnom Bengálsku, v provincii Bankura. Ukazuje na rutinné praktiky ľudí, ktorí sa takýmto barbarským spôsobom vysporiadavajú s prítomnosťou neželaných zvierat. Vynára sa však dôležitá otázka. To sa naozaj nedalo vyriešiť nejako inak? Autorom srdcervúcej fotografie je Biplab Hazra, ktorý tvrdil, že videl dav mužov hádzajúcich po úbohých zvieratách zápalné fľaše a horiace dechtové gule. Okrem toho ľudia ničia prirodzené biotopy slonov, čím im vytvárajú nezávideniahodné podmienky pre život. Domáci sa však bránia. Tvrdia, že predsa musia niečo robiť s nadbytkom slonov, ktoré pripravili spolu s tigrami o život nejedného človeka.

Slony si pamätajú viac, než si myslíme


Slony však majú naozaj výnimočnú pamäť. Viaceré štúdie poukázali na to, že si pamätajú viac než dosť. A tak nečudo, že na pôvodcov svojho utrpenia zaútočia aj po dlhšom čase. Aby toho nebolo málo, tieto bežne socializované zvieratá sú jednoducho zmätené z toho, čo sa deje. Možno preto útočia na ľudí, dokonca aj na tých nevinných. Konflikt medzi slonmi a ľuďmi sa čoraz vyostruje, o čom svedčí práve táto fotografia, ktorá bola jednou zo sedemnástich záberov, ktoré získali ocenenie Sanctuary Wildlife Photography Awards 2017.

Mnohí tvrdia, že pre slony je momentálny stav hotové peklo. V krajine, kde je však chudoba kľúčová a gramotnosť nízka, zúfalí farmári nevidia žiadne iné riešenie. Každoročne pri tomto nezmyselnom konflikte zomrie viac ako 400 ľudí a 100 slonov, pričom každá jedna smrť je zbytočná. V Indii je naozajstné peklo. Avšak len ľudia, narozdiel od slonov, majú šancu túto situáciu zmeniť. To, čo sa stalo so slonmi na fotografii, síce nie je známe, avšak určite ich nečakal radostný osud.

Pozri aj: 20+ fotografií mláďat slonov, ktoré každému vyčaria úsmev na tvári a zlepšia deň

bbc.com
Uložiť článok

Najnovšie články