Foto: Profimedia

Urbexer Cathal Henry preskúmal chodby zavretej kliniky.

Írska nemocnica v meste Ballinasloe, ktoré spadá do okresu štvrtého najväčšieho mesta Galway, bola významným miestom pre zamestnanosť ľudí v jej blízkosti. Slúžila ako psychiatrická liečebňa od roku 1833, pričom sa tu liečilo množstvo ľudí s najrôznejšími problémami. Zatvorená je iba 7 rokov. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Psychiatrická liečebňa, známa tiež ako Asylum X, sa stala útočiskom tisícok ľudí s duševnými poruchami. Bola tiež symbolom éry, kde sa ošetrovatelia uchyľovali k drastickým metódam zahrňujúcim používanie reťazí na pripútavanie a, žiaľ, aj zákrokom, ktoré človeka navždy poznačili.

Nové zábery z tohto desivého miesta vznikli vďaka urbexerovi Cathalovi Henrymu, ktorý preskúmal opustené chodby kliniky.

Postele a stoličky nachádzajúce sa na chodbe. Foto: Profimedia

Lobotómia ako efektívna liečebná metóda

Toto miesto sa stalo aj miestom veľkej krutosti a zlého zaobchádzania. Lekári počas viktoriánskej éry nemali dostatok možností, ako liečiť ťažké duševné choroby, napríklad schizofréniu, bipolárnu poruchu, alebo aj napríklad homosexualitu, ktorá bola takisto považovaná za chorobu.

Anatomický model ľudského tela používaný pri výučbe. Foto: Profimedia

Ako uvádza Profimedia, často sa na ich liečbu využívala lobotómia, čo je neurochirurgický zákrok, pri ktorom sa operačne preruší nervové spojenie medzi kôrou čelových lalokov a zvyškom mozgu. U takto „liečeného“ pacienta sa síce potom už duševná choroba zvyčajne nevyskytovala, no padol na mentálnu úroveň dieťaťa a zákrok ho poznačil na celý zbytok života.

Vo vani sa nachádza niečo, čo pripomína ľudské pozostatky. Foto: Profimedia

Používanie zvieracích kazajok, pripútavanie reťazami k posteli, bitky či uzatváranie v temných miestnostiach už bola iba „čerešnička na torte“.

Zub času sa podpísal na stenách z ktorých opadá omietka. Foto: Profimedia

Využitie Asylum X narastalo

Vo viktoriánskej ére nebola núdza o pacientov. Kým pôvodne sa počítalo s miestom pre 200 pacientov, neskôr bolo miesto rozširované, pričom pacienti stále pribúdali. Začiatkom 20. storočia podľa Daily Mail malo mesto Ballinasloe 5 600 obyvateľov a z toho 40 % boli pacienti v Asylum X, ktoré bolo neskôr premenované na Nemocnicu Svätej Brigity.

Vyskytli sa aj prípady, keď celá rodina plánovala emigrovať do Ameriky. Ak v rodine bol niekto s duševnou chorobou, často ho sem umiestnili a odišli bez neho. Existovalo totiž riziko, že by rodinu v novej krajine kvôli tomuto členovi neprijali.

Klavír nachádzajúci sa v jednej z miestností. Foto: Profimedia

Pre mesto bola ale nemocnica veľmi významnou hospodárskou súčasťou a drvivá väčšina obyvateľov tu pracovala.

Zavreli ho iba nedávno

Svoj názov – Asylum X – dostalo zariadenie podľa svojho inovatívneho tvaru písmena X. V strede býval riaditeľ a v jednotlivých samostatných krídlach boli hospitalizovaní pacienti, často aj podľa závažnosti.

Pohľad na Asylum X zhora. Foto: Profimedia

Rozsiahly komplex totiž hostil pacientov s najrôznejšími poruchami. Nachádzali sa tu aj náročné duševné prípady – bývalí väzni, ktorí sem boli poslaní, keďže sa usúdilo, že svoje zločiny spáchali kvôli svojmu duševnému rozpoloženiu. K nim sa najčastejšie pristupovalo tým najtvrdším spôsobom.

Ku koncu svojej existencie sa na tomto mieste liečilo iba 22 pacientov. V roku 2013 bolo rozhodnuté o zatvorení komplexu, aj keď krátko predtým prišlo k rekonštrukcii niekoľkých častí.

Priemyselná práčovňa. Foto: Profimedia

Dnes je budova prázdna, zvnútra, ale aj z vonku chátra, vďaka čomu vyzerá ešte viac strašidelne. Ak si návštevník tohto miesta ešte predstaví, koľko utrpenia a desivých situácií sa tu odohralo v priebehu takmer dvoch storočí existencie, azda každému potom prebehnú zimomriavky po chrbte.

Uložiť článok

Najnovšie články