Foto: NASA

Dnes sa niektoré mestá a historické pamiatky zahalia do tmy, aby sa tak pripojili k celosvetovému projektu Hodina Zeme.

Vypnutím verejného osvetlenia a dekoratívnych svietidiel spoločne pomôžu zmierniť dôsledky vysokej spotreby energie a upozorniť na globálne otepľovanie, klimatické zmeny a svetelný smog. Pripojiť sa môžu aj firmy a ľudia, či už úplným zhasnutím, alebo stlmením osvetlenia, ak im nie je ľahostajný osud našej planéty.

Článok pokračuje pod videom ↓

Hovorkyňa prešovskej radnice Veronika Kmetóny Gazdová informovala, že v metropole Šariša od 20.30 do 21.30 h vypnú spolu 9204 svietidiel, z toho 9037 na verejnom osvetlení a 167 svietidiel určených na ilumináciu objektov. Vlani sa počas tejto hodiny v Prešove ušetrilo 972,4 kWh, zároveň sa pritom o 370 kilogramov znížila aj produkcia oxidu uhličitého. Primátorka Andrea Turčanová vyzvala Prešovčanov, aby sa do celosvetovej akcie zapojili, keďže podľa jej slov je potrebné na tieto globálne problémy upozorňovať, no zároveň aj reálne pomôcť. „Aj malé ekologické zmeny v každodennom živote dokážu motivovať k veľkým činom,“ dodala.

V Poprade v tom istom čase vypnú verejné osvetlenie na niekoľkých miestach. Pôjde o kostoly a kultúrne pamiatky v centre mesta, v Spišskej Sobote a Strážach. Na Námestí sv. Egídia bude svietivosť verejného osvetlenia znížená približne o dve tretiny. Informoval o tom komunikačný manažér mesta Poprad Marián Galajda.

„Dnes nebude exteriérové osvetlenie Spišského hradu svietiť vôbec, takže sa zapojíme na dlhšie ako na jednu hodinu,“ povedala Dáša Uharčeková Pavúková zo SNM – Spišské múzeum v Levoči.

Do projektu Hodina Zeme sa pripája aj Hrad Ľubovňa v Starej Ľubovni, kde vypnú nočné osvetlenie hradu na jednu hodinu.

Hodina Zeme je globálnym projektom, ktorého hlavnou myšlienkou je nielen upozorniť na existenciu problémov, ako je globálne otepľovanie, klimatické zmeny či znečisťovanie našej planéty, ale zároveň malými skutkami prispievať k riešeniu takýchto problémov s cieľom zvrátiť klimatické zmeny a pomôcť ekosystému planéty.

Pozri aj: Spišský hrad či hrad Beckov. Takto by vyzerali niektoré slovenské hrady po rekonštrukcii do ich historickej podoby

TASR
Uložiť článok

Najnovšie články