Smrť istým spôsobom desí každého z nás. Niekoho fascinuje, vyžíva sa v nej a snaží sa ju preskúmať zo všetkých dostupných uhlov. No ten, kto ju zažije na vlastnej koži, už nemá možnosť podeliť sa o tento zážitok. Z fotografie, ktorá zachytila emócie poľských civilistov iba chvíľu pred popravou, vám však prebehne po chrbte mráz…
Vraví sa, že jediná spravodlivosť na svete spočíva v tom, že každý z nás sa raz vyberie na druhý svet. Niekto si počká na osud, no zopár ľudí to tu „zabalí“ aj z vlastného presvedčenia. A iných na onen svet žiaľ pošlú iní ľudia. Žiaľ, tak to bolo aj v prípade popravy civilných obyvateľov v poľskom mestečku Bydgosz, ktorá sa zapísala do dejín ako Krvavá nedeľa. K neslávnej udalosti došlo 3. septembra 1939, dva dni po začiatku nemeckej invázie do Poľska. Obeťami bolo poľské obyvateľstvo, ktoré sa však hlásilo k nemeckej menšine. Akosi si vždy musíme nájsť „vinníka,“ ktorého treba verejne potrestať. Faktom je, že o tejto udalosti dnes nenájdete veľa informácií. Niekto sa ju pokúsil ututlať, preto sa ani historici nevedia presne zhodnúť na počte obyvateľov a presných detailoch masakru. Poľský historik Czesław Madajczyk odhaduje v súvislosti s týmto neslávnym dňom približne 120 popráv. Po tom, čo údajne poľský sniper zaútočil na nemeckého vojaka, popravili ešte 20 rukojemníkov. Podľa nemeckého historika Christiana Raitza von Frentza, nemecký tribunál odsúdil za účasť na udalostiach v Bydgosze až 876 Poliakov, pričom 87 mužov a 13 žien nedostalo právo na odvolanie.
Všetko sa však začalo pár dní predtým, keď 1. 9. 1939 Wermacht vpadol do Poľska. Kvôli tomu vzplanula vlna nenávisti voči nemeckej menšine, ktorú začali kruto vyvražďovať. Mnohých neľudsky týrali a na smrť ubili. Doboví svedkovia podávali správy o tom, že mnoho zverstiev napáchali predovšetkým vojaci poľských vojenských útvarov, ktorí utekali pred Wermachtom. Ten však Poľsku neostal nič dlžný a masaker civilných obyvateľov nemeckej menšiny vnímal ako zámienku na masové vyvražďovanie. A tak sa spustil kolotoč vrážd, zmysel ktorého sa žiaľ nedá pochopiť…
Stretnutie so smrťou môže mať rôzne emócie. Hnev, vzdor, pokoj, dokonca aj smiech (tretí zľava)
Pojem Krvavá nedeľa bol však výsledkom nacistickej propagandy, ktorej cieľom bolo zdôrazniť barbarstvo poľského obyvateľstva. „Termín Krvavá nedeľa sa musí ukotviť v slovníku a obísť celú planétu. Z tohto dôvodu sa musí neustále zdôrazňovať.“ Tvrdilo sa v propagande. Dnes však musíte poriadne hľadať, aby ste sa dopátrali k zmienke o tejto udalosti. Dôležitejšie než nejaký pojem, je však niečo iné. Naozaj musela nenávisť určitej skupiny ľudí zájsť až tak ďaleko? Nenávisť neplodí nič dobré. Na to by sme nemali zabúdať…
rarehistoricalphotos.com
Nahlásiť chybu v článku