India je krajina, ktorá má problémy s nadmernou spotrebou plastu a produkuje veľké množstvo odpadov. Hlavné mesto Naí Dillí sa rozhodlo, že v boji proti plastovému znečisteniu urobí rázny krok. V decembri 2016 bol prijatý miestny zákon zakazujúci používanie všetkých jednorázových plastov v celom hlavnom meste. Toto nariadenie nadobudlo účinnosť na začiatku tohto roka.
Rozhodnutie sa vzťahuje na všetky plasty určené na jedno použitie. To zahŕňa napríklad igelitky, ale aj plastikové jednorázové poháriky, či plastový príbor. Kým zmena je rozhodne pozitívna, nie všetci sú z toho nadšení. Mnohí predajcovia ovocia a zeleniny sa obávajú, že to zasiahne ich podnikanie, pretože zákazníci nedostanú tašku na svoje nákupy, a tak nenakúpia väčšie množstvá. Boli by radšej, keby mali viac času na prispôsobenie sa novej situácii.
V očiach ekológov je však toto nariadenie požehnaním. India a ďalšie štyri ázijské krajiny patria totiž medzi top znečisťovateľov na svete. Až 60 percent z takmer 9 miliónov ton plastov, ktoré ročne skončia v mori, vyprodukujú tieto krajiny. Predpokladá sa, že ak by sa trend nezastavil, tak v roku 2025 by sa v Ázií ročne vyhodilo až 200 miliónov ton plastov. Tieto čísla jasne ukazujú, že je potrebné čím skôr prijať podobné opatrenia na boj s plastom.
Aj keď zákaz je určite správny krok, ešte sa uvidí, ako sa s nariadením reálne budú vyrovnávať samotní obyvatelia hlavného mesta. Ľudia sa musia naučiť, ako využívať alternatívy voči plastu. Mali by začať používať látkové tašky, či papierové tašky. Tie síce zvyšujú odlesňovanie, na druhej strane však nepredstavujú ekologickú záťaž. Inou alternatívou sú „moderné“ plasty, ktoré sú biologicky odbúrateľné. Tie sú považované za menej škodlivé a v prírode sa samé rozložia na bezpečné rozkladové komponenty.
Nariadenie, aj keď už je v účinnosti, tak reálne sa v praxi k nemu zatiaľ nepristúpilo. Problémom sú napríklad jednorázové plastové fľaše. Tie sú veľmi praktické a oceňované nielen domácimi ale najmä turistami, ktorí sa z objektívnych príčin obávajú piť vodu z verejných vodovodov, či vodu, pri ktorej nemajú garanciu, že je biologicky neškodná.
Uvidíme teda, ako sa zákaz uchytí v praxi. Dúfame, že ľudí minimálne prinúti uvažovať nad zmenou ich životného štýlu a prístupu k znečisťovaniu krajiny plastovým odpadom. Ak by sa to podarilo, potom by sa z jedného veľkého znečisťovateľa, ktorým India oprávnene je, mohla stať jedna z najčistejších krajín v Ázií. A to by bolo rozhodne skvelé ako aj pre samotných obyvateľov Indie, tak aj pre celú planétu.
Pozri aj: Začína na Slovensku ekologická revolúcia? Plastové tašky už viac nebudú zadarmo
interez.sk (mmm), treehugger.com
Nahlásiť chybu v článku