Mozog: Ktorá časť nášho mozgu dozrieva až vo veku približne 25 rokov?
Častým úkazom je, že kým v puberte chceme tetovanie, piercingy, opíjame sa a naša schopnosť kontrolovať impulzy je nízka, s pribúdajúcim vekom sa takýchto impulzov zbavíme. Môže za to práve vývin prefrontálnej kôry, ktorá dozrieva až do začiatku dospelosti, zhruba okolo veku 25 rokov.
Oči: Aké číslo je na tomto obrázku?
Pokiaľ máte farbocit v poriadku, mali by ste na tomto obrázku vidieť číslo 74. Ľudia s narušeným farbocitom uvidia číslo 21, a ľudia s úplnou farbosleposťou nevidia číslo žiadne.
Uši: Ktoré z týchto tvrdení o strmienku nie je pravdivé?
Strmienok je najmenšia kosť v našom tele, ktorá prenáša zvukové vibrácie do vnútorného ucha. Strmienok však nie je súčasťou nášho vestibulárneho systému, čo znamená, že na našu schopnosť koordinácie nemá veľký vplyv.
Ústa: Bozkávame sa, pretože chceme "ochutnať" partnerovu DNA.
Štúdie ukázali, že pri bozkávaní vie naše telo rozoznať, ako veľmi geneticky kompatibilní sme s partnerom. Výskumy napríklad naznačujú, že pri bozkávaní alebo blízkom kontakte môžeme "cítiť" kompatibilitu našich MHC génov, ktoré sú zodpovedné za imunitný systém. Pokiaľ sú od našich odlišné, viesť to môže k lepšiemu imunitnému systému u nášho potomstva. Takže tvrdenie, že bozkávaním "ochutnávame" partnerovu DNA, je v metaforickom význame pravdivé.
Krk: Najviac prípadov rakoviny hrdla súvisí s...
Podľa portálu Yale Medicine je rakovina hrdla spojená hlavne s užívateľmi tabaku a alkoholu. Portál tiež informuje, že muži trpia rakovinou hrdla častejšie než ženy.
Hruď: Na čo nám slúžia pľúcne alveoly?
Dospelý človek má približne 300 miliónov alveol, ktoré tvoria naše pľúca. Sú pokryté krvnými kapilárami, pričom ich hlavnou úlohou je výmena plynu medzi vdýchnutým vzduchom a krvou.
Trup: Naša žlč sa tvorí v...
Naša žlč sa tvorí v pečeni, skladuje sa v žlčníku a počas trávenia sa vylučuje do dvanástnika prostredníctvom žlčových ciest.
Reprodukčné orgány: V tele žijem úplne bežne aj bez toho, aby som robil problémy. Prenášam sa sexuálne, trápim však len ľudí s oslabenou imunitou. Som...
V tomto prípade sme popísali ureaplazmu. Je to baktéria úplne bežne prítomná v normálnej mikroflóre sexuálne aktívnych jedincov, ktorá sama osebe nemusí spôsobiť žiadne problémy. Liečba nie je vždy nutná - iné to je, pokiaľ diskutujeme o tehotných ženách, či v prípade ľudí s oslabenou imunitou. Preliečiť sa viete antibiotikami.
Nohy: Najmohutnejší sval v tele je...
Z týchto troch je práve sedací sval najmohutnejším svalom v ľudskom tele.
Chodidlá: Nechty na nohách nám rastú rýchlejšie než nechty na rukách.
V skutočnosti je to naopak. Podľa štúdie vykonanej na Univerzite v Severnej Karolíne rastú nechty v priemere o 3,47 mm za mesiac, pričom nechty na nohách rastú len o 1,62 mm za mesiac. Prečo, to zostáva záhadou.
Nahlásiť chybu v článku