Prísne nastavené pravidlá, vraždy na ulici uprostred bieleho dňa a hlavne neľútostný osud pre tých, ktorí si otvoria ústa pred nevhodnými ľuďmi. Gang Winter Hill mal počas najväčšieho rozkvetu pod palcom azda každú nelegálnu činnosť v Bostone od automatov cez drogy až po obchod so zbraňami. V štruktúre skupiny bolo viac než 100 oddaných ľudí, pričom na ich čele stál obávaný James Joseph Bulger, prezývaný Whitey.
Svet si pamätá množstvo gangstrov, ktorí šéfovali zločineckým organizáciám a boli známi pre svoju krutosť a zároveň náklonnosť k najbližším. Podobný príbeh skrýva aj James „Whitey“ Bulger, ktorý v 70. a 80. rokoch minulého storočia viedol bostonský gang Winter Hill. Aj keď si ho každý pamätá ako Whiteyho, samotný Bulger túto prezývku neznášal, pretože ju dostal kvôli svetlému sfarbeniu vlasov. Odmietal tiež meno James, preto ho všetci okolo museli volať Jim alebo Jimmy.
Z Bulgera na prvý pohľad rástol zločinec ako každý iný. Narodil sa v roku 1929 v chudobnej americko-írskej rodine a s prvými priestupkami začal už v mladom veku. Prvý trest si odsedel ako štrnásťročný, keď dostal 5 rokov za násobné krádeže v nápravnovýchovnom zariadení pre mladistvých.
Počas odňatia slobody poctivo študoval vojenské taktiky a históriu vojny, čo ho po skončení trestu dokonca dostalo k americkému letectvu. Devätnásťročný mladík však vydržal pod nátlakom autorít a pravidiel len krátko. Za viaceré konflikty a napadnutia ostatných členov armády bol často za mrežami vojenskej väznice, čo v roku 1952 vyústilo k jeho prepusteniu z armádnych radov a návratu do Bostonu.
Alcatraz a pokusy na ľuďoch, o ktorých nemal nikto vedieť
James sa vrátil domov, no jeho kriminálna kariéra sa ani zďaleka neskončila. Už o štyri roky neskôr putoval naspäť za mreže. Do federálnej väznice ho poslali na dlhých 20 rokov za ozbrojenú lúpež a únosy nákladných áut, no Bulgerov trest napokon trval len 9 rokov. Dôvodom predčasného prepustenia mala byť skutočnosť, že v Atlantskej väznici bol nedobrovoľným účastníkom drogových testov na ľuďoch, ktorým mala veliť CIA.
Bulger vo svojich zápisníkoch spomína, že jemu a ďalším väzňom dávkovali drogu LSD, aby dokázali prísť na spôsob liečby schizofrénie. Pod rúškom tajnosti sa však nachádzal projekt MK-ULTRA, ktorý mal skúmať vplyv omamných látok na ovládanie mysle väzňov. Bulger po niekoľkých testoch podal žiadosť o preloženie do inej väznice z dôvodu podlomenej psychiky. Úrady mu vyhoveli, no nasledujúce roky strávil v známej väznici Alcatraz v San Franciscu.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- ako mu paradoxne pomohla FBI a ako jeho impérium rástlo;
- kedy nastali problémy;
- ako utiekol a stal sa druhým najhľadanejším zločincom po dobu 12 rokov;
- kto ho prezradil a ako sa dostal pred súd;
- ako skončil jeho život.
Po zakúpení predplatného tiež získaš
- Neobmedzený prístup ku všetkým PREMIUM článkom
- Prístup k exkluzívnym benefitom
Nahlásiť chybu v článku