Ilustračné foto: Pixabay

Prírodná rezervácia v Číne zachytila nevídaný úkaz.

Miestna rezervácia Wolong v juhozápadnej provincii S’-čchuan vydala v apríli fotografiu, na ktorej môžeme vidieť pandu veľkú. Tá však vôbec nie je obyčajná. Zviera, ktoré pokojne prechádzalo miestnym lesom bolo totiž albínom. A toto je z pochopiteľných dôvodov veľká vec. Nikdy predtým totiž nebol zaznamenaný albínsky jedinec pandy veľkej.

Článok pokračuje pod videom ↓

Albinizmus je absencia pigmentu alebo sfarbenia, ktoré je v prírode prítomná u ľudí, zvierat, ale aj rastlín. Dôsledkom albinizmu je biele sfarbenie ochlpenia, peria či pokožky. U cicavcov, vtákov či jašterov nie sú nezvyčajné ani ružové oči. Na záberoch pôsobí panda ako silný jedinec, ktorý by nemal mať problém prežiť v divočine. Ostáva teda dúfať, že nezvyčajné sfarbenie tohto jedinca mu nebude robiť problém pri rozmnožovaní.

Takmer dospelé zviera

Podľa miestnych výskumníkov môže mať zviera na záberoch približne dva roky. V tomto veku už panda nie je mláďaťom a dosahuje nezávislosť. Úplnej pohlavnej dospelosti sa však dočká až medzi štvrtým až šiestym rokom života. Samice dosahujú dospelosť skôr, ako samce. Z čínskych záberov však žiaľ nie je možné určiť pohlavie zvieraťa.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Wirtualna Polska (@wirtualnapolska),

Albinizmus nie je v prírode nevídaný, avšak stále ide o vzácny fenomén, ktorý sa ľuďom u pandy veľkej nepodarilo doposiaľ zmapovať. Panda veľká, ktorá je prirodzeným živočíšnym druhom práve pre Čínu, je pritom najmenej početný medvedí druh na svete. V divočine môžeme aktuálne nájsť len niečo vyše 2 tisíc druhov.

Farebná škála

Kamera, ktorá pandu zachytila, bola v rezervácii Wolong nainštalovaná v decembri minulého roka. V súčasnosti chcú výskumníci nainštalovať do lokality viac kamier, aby tohto pozoruhodného jedinca mohli sledovať. Ak si však myslíte, že panda sa môže diferencovať len albinizmom, ste na omyle. V provincii Qingling žijú totiž pandy s hnedo-bielym sfarbením, ktoré sú poddruhom pandy veľkej.

Vedci sa domnievajú, že hnedé sfarbenie pandy v týchto horách je genetickou mutáciou. Podľa všetkého sa však v provincii Wolong nachádza recesívny gén albinizmu, ktorý môže, ale nemusí prežiť spoločne s týmto jedincom. Všetko teda ukáže len čas.

theguardian.com, sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články