Foto: Flickr.com (Omer Unlu)

Turecké mesto Hasankeyf je v ohrození.

Aj keď je turecké mesto Hasankeyf historický klenot, už možno o niekoľko rokov sa uchová iba v spomienkach či na fotografiách. Miesto, kde sa nachádza viac ako 200 vzácnych archeologických lokalít chce turecká vláda nechať zaplaviť a vybudovať tu priehradu v rámci ambiciózneho energetického projektu. O meste píše portál allthatsinteresting.com.

Článok pokračuje pod videom ↓

Či už Byzantínci, Asýrčania, Rimania alebo Mongoli. To je iba niekoľko kultúr, ktoré toto miesto pri rieke Tigris obývali a zanechali tu svoju stopu. Dokopy sa tu vystriedalo až 20 kultúr. Aj to je dôvod, prečo je Hasankeyf  považovaný za významné historické mesto. No výstavba priehrady ho môže zničiť, pochovať a vysídliť tisíce obyvateľov.

Foto: Herbert Frank from Wien (Vienna), AT [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

História Hasankeyfu

Vedci odhadujú vek Hasankeyfu na úctyhodných 11-tisíc rokov, čo z neho robí jedno z najstarších osídlení Anatólie v juhovýchodnom Turecku. Hasankeyf je významný napríklad jaskynným osídlením vytesaným do vápenca, ktoré tu vytvorili Asýrčania.

Foto: Nevit Dilmen [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Neskôr v roku 300 bola v meste vybudovaná rímska pevnosť, ktorá umožňovala Rimanom strážiť ich hranice a kontrolovať prepravu tovaru. V piatom storočí sa Hasankeyf  stal byzantským biskupstvom, no už v roku 640 ho dobyli Arabi a založili tu islamské stredoveké hlavné mesto.

Foto: Dûrzan [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Mnohé islamské dynastie sa do mesta presťahovali a vybudovali tu medzi rokmi 1147 až 1172 most cez rieku Tigris, ktorý bol opísaný ako najväčší v celej Anatólii. Neskôr bolo mesto ovládané Mongolmi a to do roku 1260. Vzhľadom na svoju strategickú polohu sa Hasankeyf stal dôležitým obchodným miestom stredoveku a prechádzala cez mesto aj hodvábna cesta. V roku 1515 sa mesto stalo súčasťou Osmanskej ríše.

Moderný život v starovekom meste

Aj vďaka miešaniu kultúr a bohatej histórii sa Hasankeyf stal dôležitý miestom aj v súčasnej dobe a to pre vedcov a historikov. V súčasnosti v meste prebiehajú viaceré archeologické výskumy. Zachovali sa tu mnohé pamiatky ako napríklad zrúcaniny paláca, ale tiež mešita z počiatku 15. storočia, či staroveká hrobka.

Foto: Htkava [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

V histórii prežila aj obrovská rímska veža a časti mosta. Veľkým lákadlom pre turistov sú najmä jaskynné obydlia, v ktorých ešte stále žije niekoľko rodín. Odhaduje sa v meste žije približne 2 500 ľudí, ktorí sa živia turistickým ruchom.

Napriek takémuto historickému klenotu, nad mestom visí hrozba skazy. V roku 2006 turecká vláda začala pracovať na projekte výstavby priehrady Ilısu. Tá by mala ale zatopiť mesto a s ním aj všetko cenné, čo sa v ňom nachádza. Vláda síce plánuje postaviť nové mesto a chce rozobrať a premiestniť historické pamiatky, no to sa dá iba sčasti. Navyše tak prídu o svoju autentickosť. Mnohí historici tiež hovoria, že nie všetko je možné premiestniť a zachovať.

Foto: Herbert Frank from Wien (Vienna), AT [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Takisto je každé presídlenie bolestivé pre ľudí, ktorí tam žijú. Niektoré rodiny tam žijú už 300 rokov.

Priehrada Ilısu ovplyvní asi 200 rôznych lokalít. Hasankeyf je vďaka svojej malebnej polohe a bohatému archeologickému obsahu jedno z najviditeľných a najvýznamnejších a je to jedno z najzachovalejších stredovekých miest v Turecku„, povedal Zeynep Ahunbay profesor architektonickej histórie na Technickej univerzite v Istanbule.

Projekt ale mešká a to aj pre odpor a protesty ľudí. Koncom roka 2008 sa tiež zmrazilo európske financovanie projektu, keďže nespĺňal požiadavky Svetovej banky na ochranu životného prostredia a kultúry. Turecká vláda chce ale projekt dokončiť, aj keby to malo znamenať, že ho bude financovať sama.

Foto: Herbert Frank from Wien (Vienna), AT [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Vláda projekt obhajuje ekonomickým prínosom pre región. Elektráreň tu bude vyrábať až 4 200 gigawattov energie a výrazne zlepší zavlažovanie v okolí, čím sa podporí poľnohospodárstvo. Oponenti projektu ale prízvukujú, že elektrina aj tak bude prenášaná do iných oblastí krajiny a trpieť budú ľudia v tomto regióne. Navyše sa takto zničí archeologická lokalita, ktorá vo svete nemá konkurenciu.

Uložiť článok

Najnovšie články