Foto: Wikipedia.org

Keby sa tieto (ne)uveriteľné fakty dostali do učebníc dejepisu, garantujeme vám, že by deti z neho nosili samé jednotky. Sú totiž také nezvyčajné a výrazné, že ich len tak ľahko nedostanete z hlavy.

Ak by ste sa narodili ako otrok v Egypte za čias najväčšej slávy faraónov, nebolo by vám čo závidieť. Pri nosení panovníka ste sa museli spolu s ostatnými kolegami (ne)dobrovoľne natrieť medom. Kvôli tomu, aby na vznešeného faraóna nesadali náhodou muchy. To, že vy ste kvôli húfu múch ledva videli na cestu, už nikoho netrápilo. Naozaj sa to stalo. Je to len jeden z dôkazov toho, že dejepis je skutočne zaujímavý.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vybrali sme pre vás zoznam faktov, ktoré ukazujú, že každý vek má svoj stredovek. Ľudia naprieč dejinami povymýšľali rôzne hlúposti. Pri ich čítaní aj vy budete určite radi, že ste ich nemuseli zažiť na vlastnej koži.

Jednou z najúspešnejších pirátiek v dejinách bola žena „ľahkých mravov,“ číňanka Ching Shih. Údajne potopila 15 tisíc lodí, pričom má na svedomí život takmer 80-tisíc námorníkov. Jej by ste sa veru nechceli dostať do cesty, však?


Tsutomu Yamaguchi mal šťastie v nešťastí. V jeden deň sa nachádzal v Hirošime, práve vtedy, keď na toto mesto padla bomba. Na druhý deň išiel do Nagasaki, kde ho čakal podobný scenár. Tento muž však prežil oba výbuchy.


Hitler, Mussolini a Stalin boli nominovaní na Nobelovu cenu za mier. A nie, nie je to vtip. (I keď sa to na prvý pohľad môže tak zdať.)


Od roku 1945 si v každom britskom tanku môžete urobiť čaj.


V rímskokatolíckej cirkvi bolo (vždy) veselo. Napríklad v roku 1740 vznikla v Bavorsku tajná spoločnosť – rád Pug. Noví členovia museli nosiť psie obojky a škriabať na dvere. Len vtedy ich pustili dnu.


Viktoriánska doba bola sama o sebe zvláštnosťou. Vtedy bolo v móde fotografovať mŕtvych zosnulých. A to vo veľmi realistických polohách. Všetci chceli mať pamiatku na mŕtveho príbuzného.


Vo Francúzsku, v dobe renesancie, mohla žena dotiahnuť svojho muža na súd. Stačilo, že bol impotent.


V roku 1923, sa istému džokejovi, Frankovi Hayesovi, podarilo vyhrať preteky v New Yorku. A to napriek tomu, že počas závodu dostal infarkt. Jeho kôň bol aj tak najrýchlejší.


V 19. storočí v Anglicku sa sem-tam stalo, že sa miestnym podarilo pochovať človeka ešte zaživa. Aby sa tomu zabránilo, priväzoval sa na prst zosnulého zvonček. Počas troch nocí chodil strážnik na cintorín počúvať, či náhodou nezapočuje zvonenie zvončeka. Ak áno, rýchlo začal kopať, aby zachránil úbohého nešťastníka.


(Ne)zvratný osud: Cestujúci, ktorý prežil požiar a potopenie lodi v roku 1871, sa o takmer 40 rokov neskôr rozhodol, že predsa dá plavbe loďou ešte šancu. V roku 1912 nasadol na Titanic, pričom sa utopil.


Rimania nepoužívali ústnu vodu. Miesto nej si vyplachovali ústa močom, ktorý mal podľa nich silné dezinfekčné účinky.


Viete, prečo sa nacisti volali nacisti? Slovo „nazi“označovalo zaostalého sedliaka. Tento termín používali protivníci fašistickej armády, no prežilo až doposiaľ.


Počas stredoveku sa verilo, že za dievčatá „môžu“ spermie produkovaného z ľavého semenníka. Keď muž zatúžil po chlapcovi a nechcel riskovať, dal si ho pre istotu odstrániť.

pixabay.com

Sedem z desiatich najsmrteľnejších vojen bolo v Číne. Jedna z nich, revolúcia v Taipingu, si vyžiadala viac obetí než prvá svetová vojna.


Zubné protézy nie sú výdobytkom modernej doby. Vyrábali sa aj predtým. Zo zubov mŕtvych vojakov.

pixabay.com

Najkratšia vojna v histórii bola medzi Anglickom a Zanzibarom. Trvala len 38 minút.


Vedeli ste, že kohúty boli domestikované kvôli kohútim zápasom? Až neskôr sa začali využívať aj ako pochúťka na tanieri.


Elvisa Presleyho ženy milovali. No máloktorá tušila, že ho trápila akútna zápcha. Tá bola aj nepriamym dôsledkom jeho odchodu na druhý svet. Zomrel následkom megakolónu, ktorý vzniká dôsledkom zväčšenia hrubého čreva.


Aj samotný pápež sa môže mýliť. Gregor IX bol pevne presvedčený, že mačky sú stelesnením diabla na Zemi. Preto ich dal masívne vyhubiť, čoho dôsledkom bolo šírenie potkanov a vznik epidémie moru.


Rímsky cisár Caligula miloval svojho koňa. A to až tak, že sa traduje historka o jeho vymenovaní za konzula. Caligulov kôň sa mal ale naozaj kráľovsky. Býval v dome z mramoru a jedával ovsené vločky zmiešane so zlatom.

Veríme, že vás dnešné fakty potešili a začnete sa na históriu pozerať novým spôsobom.

Pozri aj: Prečo čísla vyzerajú tak, ako vyzerajú? História moderných čísiel je naozaj fascinujúca

all-that-is-interesting.com
Uložiť článok

Najnovšie články