Vrak lode

Foto: Ilustračné (Pxhere)

Nález vraku lode naznačuje, že Otec dejepisu mal pravdu.

Po takmer 2500 rokoch svet zistil, že azda najznámejší historik antického Grécka mal predsa len pravdu. Archeológovia totiž v ruinách zatopeného egyptského mesta Thonis objavili vrak riečnej nílskej lode, ktorú Hérodotos popísal vo svojom diele. Dodnes však neexistoval žiadny dôkaz, že skutočne existovala. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Hérodotos opísal nílsky baris (názov riečneho plavidla, pozn. red.) presne pred 2469 rokmi. Loď bola postavená z približne 100 cm dlhých brúsených drevených dosiek usporiadaných podobne ako pri tehlovej stavbe. Medzery zvnútra vytesnili papyrusom, z ktorého boli vyrobené aj plachty. Stožiar bol vyrobený z arabskej gumy a v trupe barisu bola diera, ktorou prechádzalo kormidlo. Takto podľa britského The Guardian opísal Hérodotos legendárne riečne nílske plavidlo vo svojom diele Dejiny.

Hérodotos

Hérodotos sa podľa odhadov narodil v roku 484 p.n.l. a za svoj život sa stal prvým a dodnes jedným z najvýznamnejším historikom antického obdobia, za čo si neskôr vyslúžil aj prezývku „Otec dejepisu“. Vo svojom diele Dejiny v celkom deviatich knihách vytvoril najdetailnejší popis vtedy známeho antického sveta. Slovenský preklad jeho najslávnejšieho diela neexistuje, dostupné je však v českom jazyku.

V jednej z deviatich kníh diela Dejiny Hérodotos na 23 riadkoch opisuje aj nílske riečne plavidlo nazývané baris. Celé tisícročia sa však historici nevedeli zhodnúť na tom, či starovekí Egypťania baris skutočne využívali a či vlastne vôbec takáto riečna loď existovala. Až donedávna totiž žiadny archeologický dôkaz neobjavili.

Foto: Socha Hérodotosa pred parlamentom vo Viedni (Pe-Jo [Public domain], via Wikimedia Commons)

Tímu odborníkov z centra oceánskej archeológov Oxfordskej univerzity sa ale takmer 2500 rokov starú záhadu konečne podarilo rozlúsknuť. V ruinách dnes potopeného mesta Thonis objavili dobre zachovaný vrak lode, ktorej podoba dokonale sedí s Hérodotosovým popisom barisu. Egyptskú loď s podobnou konštrukciou archeológovia doteraz ešte nevideli.


Podľa informácií, ktoré prináša britský denník The Guardian sa z vraku lode zachovalo asi 70%. Z archeologického uhľa pohľadu je teda vo vynikajúcom stave a odborníkom poslúži na množstvo výskumov. Podľa odhadov mala loď kedysi až 28 metrov, je postavená z dreva akácie a nechýba ani diera v zadnej časti trupu spolu s kormidlom, ktoré slúžilo na manévrovanie.

Uložiť článok

Najnovšie články