Vo štvrtok 5. septembra vstúpila kultúrna obec do prvej fázy Kultúrneho štrajku. Odvtedy vystúpili viaceré známe umelecké mená a tváre a vyjadrili podporu slobodnej, nezávislej a neobmedzovanej kultúre.
V sobotu nezávislá iniciatíva Otvorená kultúra! zverejnila video, na ktorom vystúpili herci Robo Roth, Ľuboš Kostelný, Alexander Bárta a Richard Stanke, aby oznámili, že do Kultúrneho štrajku vstúpilo najmenej 260 ľudí.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
V nedeľu Otvorená kultúra! zdieľala emotívne video, na ktorom čítajú odkaz herečky Anna Jakab Rakovská a Gabriela Marcinková.
Emotívny príhovor
„Je to spoločný text desiatok nezriaďovaných divadiel a v rovnakom znení si to vypočujú všetci diváci po všetkých divadlách na Slovensku,“ začala vysvetľovať Anna Jakab Rakovská.
„My kultúrni pracovníci, pracovníčky, ľudia z umení a kreatívneho priemyslu sa spájame naprieč celou krajinou, aby sme sa postavili na obranu vlastných práv…“ pokračovala, kým ju neprerušil vlastný plač.
„… a spolu s nimi bránili záujmy všetkých občanov a občianok Slovenska. Dňa 5. septembra sme vstúpili do štrajkovej pohotovosti. Začali sme fázu kultúrneho štrajku. Alarmujúci stav, do akého sa rezort kultúry dostal pod vedením Martiny Šimkovičovej a Lukáša Machalu, nás núti konať,“ dokončila.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Štafetu vysvetľovania prevzala Gabriela Marcinková. „Cítime objednávku na autocenzúru vo voľbe tém, formy a spolupracovníkov. Organizmus nezriaďovanej kultúry je priamo ohrozený spolitizovaním Rady fondu na podporu umenia. My sa však nechceme cenzurovať, nechceme sa prispôsobiť, chceme tvoriť slobodne o tom, čo považujeme za dôležité.“
Dodala tiež, že to nie je len „o nich“. „Kontinuita a s ňou spojený rozvoj kultúry bol hrubo narušený neopodstatnenými a neodbornými zásahmi do najväčších vlajkových inštitúcií. Útok na inštitúcie a morálnu integritu ľudí sledujeme naprieč spoločnosťou vo verejnoprávnych aj súkromných médiách, v rezorte životného prostredia aj spravodlivosti,“ uviedla Marcinková s tým, že aj toto sú dôvody, prečo podporujú požiadavky platformy Otvorená kultúra!, rovnako ako aj štrajkovú pohotovosť.
„Potrebujeme, aby vážnosť situácie pochopilo čo najviac ľudí a v tom môže pomôcť každý z vás. Ďakujeme, že ste dnes prišli. Tešíme sa na vás na ďalších predstaveniach a prosíme vás, hovorte nahlas o tom, čo sa deje. Kultúra musí byť otvorená a žiadna iná.“
Požiadavky
Otvorená kultúra zároveň v pondelok 9. septembra zverejnila požiadavky, ktoré verejne predkladá rezortu kultúry:
- Žiadame zabezpečenie odborného a kompetentného riadenia rezortu kultúry a bezodkladné zastavenie účelových a deštruktívnych zmien v tomto rezorte tak, aby bola zabezpečená sloboda vedeckého bádania a umeleckej tvorby a spravodlivé a uspokojujúce podmienky pracujúcich bez priameho alebo nepriameho zastrašovania a vytvárania neslobodného a tvorivosti neprajného pracovného prostredia.
- Žiadame okamžité zastavenie ideologicky motivovanej cenzúry s ekonomickými dopadmi, ktoré sú dôsledkami novelizácie Zákona o Audiovizuálnom fonde, Zákona o Fonde na podporu umenia, Zákona o múzeách a galériách a Zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Sloboda prejavu je východiskom umeleckej tvorby, jej obmedzenie je hrubým narušením kvality pracovného prostredia v umení a kultúre.
- Žiadame okamžitú finančnú stabilizáciu sektora s dôrazom na zlepšenie finančného ohodnotenia pracujúcich a ich sociálneho zabezpečenia, a to naprieč škálou zriaďovaných, nezriaďovaných inštitúcií i jednotlivcov/kýň, či už majú status zamestnancov a zamestnankýň, alebo SZČO.
Bilancia v kultúre
Po tom, ako kultúrna obec oznámila, že vstupuje do štrajkovej pohotovosti, ministerstvo kultúry, ktorému šéfuje Martina Šimkovičová, zverejnilo stanovisko, v ktorom tvrdí, že „štrajkovú pohotovosť časti kultúrnej obce berie na vedomie“.
Rezort tiež dodal, že by „bolo vhodné, aby štrajkujúca časť kultúrnej obce rešpektovala fakt, že vedenie ministerstva vzišlo z demokratických volieb a plní programové vyhlásenie vlády, ktorá má platný mandát.“
Martina Šimkovičová zároveň na facebooku zverejnila ďalšie stanovisko, v ktorom označila tvrdenia organizátorov kultúrnej štrajkovej pohotovosti o rezorte kultúry za nepravdivé a nesprávne.
„Vyjadrenia zástupcov platformy Otvorenej kultúry, ktoré hovoria o „radikálnom zhoršovaní pracovných podmienok pracujúcich v našom rezorte za ostatných 10 mesiacov“ ministerstvo kultúry odmieta a zdôrazňuje, že pracovné podmienky všetkých zamestnancov na ministerstve a v organizáciách v jeho pôsobnosti sú plne v súlade so zákonníkom práce a príslušnou legislatívou,“ napísala.
Zároveň tvrdí, že na ministerstve neustále pracujú na zlepšovaní a akékoľvek obvinenia týkajúce sa zastrašovania, prepúšťania a vyhrážok označila za zavádzajúce a nepravdivé.
„Ministerstvo kultúry v rámci svojich kompetencií dbá na dodržiavanie všetkých platných právnych predpisov týkajúcich sa zamestnaneckých práv a povinností. Šikana, vyhrážky, či zastrašovanie na pracovisku sú v našich rezortných organizáciách absolútne neprípustné.“
Ministerstvo kultúry sa zároveň dištancovalo od vyjadrení, že sa snaží o ideologicky motivovanú cenzúru. „Jediné, čo sa MK SR snaží predkladanými novelami, či už o Audiovizuálnom fonde alebo Zákonom o FPU docieliť, je to, aby sa finančné prostriedky rozdeľovali spravodlivo a transparentne. Na mnohé sporné rozhodnutia pri prideľovaní dotácií už MK SR v minulosti upozornilo. Rezort kultúry má za to, že práve nové, transparentnejšie pravidlá sú dôvodom istých progresívnych skupín, ktoré mali v minulosti zabezpečený pravidelný prísun dotácií cez fondy v pôsobnosti MK SR, pre zapojenie sa do protestov proti vedeniu rezortu kultúry,“ napísala ministerka.
Otvorená kultúra! na toto stanovisko reagovala a zverejnila „prehľad, ako súčasné vedenie ministerstva kultúry v priebehu mesiacov, od novembra 2023 až dodnes, útočilo na konkrétnych umelcov, umelkyne a predstavenia“.
November 2023:
Maliar Andrej Dúbravský
Február 2024:
Film MIKI
Marec 2024:
Riaditeľka Bibiany Zuzana Liptáková
Zamestnanectvo Bibiany
Apríl 2024:
Spisovateľ Dalimír Stano
Inštalácia a performance Floating Arboretum na Bienále Benátky
Vizuálna umelkyňa Ilona Németh
Máj 2024:
Vizuálna umelkyňa a umelec Monika a Bohuš Kubinskí
Herec Ľuboš Kostelný
August 2024:
Riaditeľ SND Matej Drlička
Riaditeľka SNG Alexandra Kusá
Herec Milan Ondrík
Festival [fjúžn]
Divadelná hra Moje baby
Kultúrny pracovník a šéfredaktor Zamagurských novín Lukáš Tuke Marhefka
Tanečníčka a choreografka Soňa Ferienčíková
Herečka Kristína Tormová
September 2024:
Predstavenie Bakkheia – dancing on the edge
Bienále animácia Bratislava (BAB)
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
„My, ľudia z celej kultúrnej obce naprieč Slovenskom, Kultúrnym štrajkom symbolicky spájame ruky v solidarite a vzájomnej podpore. Podajte nám ruku aj vy, aby sme mohli tvoriť kultúru, ktorá je otvorená všetkým! Držme spolu!“ odkazuje iniciatíva.
Nahlásiť chybu v článku