Foto: Instagram (geology274, lushtimesen)

Predstavte si koralový ostrov uprostred oceánu, ktorý je od najbližšej pevniny vzdialený asi 5000 kilometrov.

Tento ostrov je neobývaný, pokrýva ho prales a pobrežie tvoria piesočné pláže. Hotový raj na Zemi, kde by sa dalo uniknúť z reality, čo poviete? Takýmto miestom by mohol byť napríklad Hendersonov ostrov v Tichom oceáne. Spĺňa všetky vyššie uvedené požiadavky, no má jedno veľké ale. Na každom metri štvorcovom tu nájdete v priemer 671 kusov plastového odpadu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Hendersonov ostrov sa nachádza v Tichom oceáne, zhruba na polceste medzi Novým Zélandom a Južnou Amerikou. Ide o skalnatý koralový ostrov, jeden zo štyroch, ktoré vytvárajú zámorské územie Spojeného Kráľovstva s názvom Pitcairnove ostrovy. Už pri objavení ostrova začiatkom 17. storočia bolo toto miesto neobývané. Nič sa nezmenilo dodnes a Hendersonov ostrov ostal kráľovstvom najmä vzácnych druhov vtákov. Neobývaný raj na Zemi bol vďaka niekoľkým endemitom v roku 1988 ako prírodná rezervácia zapísaný do prestížneho zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

„Nehostinná povaha ostrova, jeho odľahlosť a nedostupnosť úspešne zabezpečili jeho zachovanie. Ako takmer nedotknutý ostrovný ekosystém je pre vedu obrovskou hodnotou,, odôvodňovalo zápis do zoznamu UNESCO.

Dnes je však Hendersonov ostrov celkom iný ako pred 30 rokmi. Stále tu síce ľudia nežijú, no vplyv človeka je viditeľný na každom metri. Ostrov totiž patrí k najznečistenejším miestam na tejto planéte a neoficiálne zdroje (oficiálny rebríček od relevantnej organizácie neexistuje) ho dokonca uvádzajú ako najznečistenejšie miesto vôbec. Podľa výskumu z roku 2017 je Hendersonov ostrov pokrytý takmer 18 tonami plastov. Na každom metri štvorcom pritom nájdete v priemere 671 plastových kúskov. Nedotknutý raj na Zemi tak človek nepriamo premenil na smetisko.

Časti rybárskych sietí, plavákov či plastové fľaše. Asi dve tretiny plastového odpadu by ste na ostrove ani nezbadali. Nachádza sa totiž pod pieskom, alebo patria plastové úlomky medzi tzv. mikroplasty. Napriek tomu, je enormné znečistenie neobývaného ostrova viditeľné už na prvý pohľad. Odpad pochádza podľa výskumu z Číny, Japonska, Južnej Ameriky, no i z Európy či Severnej Ameriky. Každý kút sveta nesie malú časť zodpovednosti za zničený koralový ostrov uprostred ničoho.

Existujú dva dôvody prečo sa Hendersonov ostrov premenil v priebehu niekoľkých desaťročí na smetisko. Jeden z nich je pritom úplne prirodzený a neovplyvniteľný. Ostrov sa totiž nachádza na okraji juhopacifického morského prúdu, ktorý obmýva pobrežie Austrálie i Južnej Ameriky. Morský prúd pritom so sebou nesie odpad z týchto oblastí a ponecháva no na pobreží Hendersonovho ostrova. Druhou a hlavnou príčinou je však extrémny nárast výroby plastov za posledné polstoročie. Kvôli tomu ľudstvo premenilo koralový ostrov, ktorý bol pred 30 rokmi zaradený pre svoju jedinečnosť na zoznam UNESCO na najznečistenejšie miesto sveta.

Pozri aj: Zem už nie je zelená, ale plastová. Vedci našli v žalúdku každého testovaného zvieraťa z najhlbšieho miesta oceánu kúsky plastov

amusingplanet.comnews.nationalgeographic.com
Uložiť článok

Najnovšie články