Medzi malými domčekmi na kopci v Caracase vo Venezuele vyzerá obrovský Helicoide prinajmenšom ako z iného sveta. Budova pripomínajúca vesmírny koráb mala byť pôvodne nákupné centrum, kde by ste sa namiesto chodenia po obchodoch pohodlne odviezli autom a zaparkovali priamo pred nimi. Projekt však nikdy neuzrel svetlo sveta tak, ako mal.
S výstavbou sa začalo v roku 1956, no problémy s financovaním spôsobili to, že o pár rokov bolo miesto, kedysi plné robotníkov, úplne opustené. V priebehu ďalších rokov sa budova zmenila na väzenie a podľa svedkov na mučiareň pre politických väzňov.
Rozloha celého špirálovitého komplexu je 10 hektárov. V 50. rokoch architekt Jorge Romero Gutiérrez navrhol moderné nákupné centrum inšpirované babylonskou vežou a návrhom planetária, ktoré malo byť prácou Franka Lloyda Wrighta. Projekt nebol nikdy zrealizovaný, no bol veľkým snom podnikateľa s Chicaga, Gordona Stronga. Planetárium malo sídliť v horách v Marylande a malo spájať reštauráciu s observatóriom, sprevádzané nádherným výhľadom.
Konštrukciu viedol sám Gutiérrez, ktorý sa okrem iného zaoberal urbanistikou, podnikaním a vydavateľskou činnosťou. Mal to byť superprojekt – hora obchodov, ktorú básnik Pablo Neruda označil za jeden z najskvostnejších výtvorov, aký môže v mysli architekta skrsnúť. Zrejme by mal aj pravdu, 320 obchodov, 4 výťahy a namiesto chodenia by ste sa pred obchod doviezli autom. To boli na tú dobu poriadne odvážne plány.
Podľa návrhov by ste tu našli aj benzínovú pumpu, predvádzaciu miestnosť plnú áut alebo by ste si počas nakupovania nechali vo vedľajšom obchode vyumývať vášho tátoša. Nechýbal by však ani hotel, telocvičňa, heliport a kino. Všetko však padlo v roku 1958 po páde diktátora Péreza Jiméneza. Z trúfalých nápadov tak rok pred dokončením ostala len kopa betónu.
Nehnuteľnosť v roku 1975 odkúpila vláda a na pár rokov slúžila budova ako útulok pre bezdomovcov alebo ľudí, ktorí kvôli prírodným katastrofám prišli o svoje domovy. Zlomový však bol rok 1984 – vtedy sa tam nasťahovala venezuelská tajná služba a rozhodla sa zmeniť budovu na politické väzenie. Podľa istej nevládnej organizácie na mieste došlo k 145 prípadom mučenia a neľudského zaobchádzania práve tajnou službou. Iní bývalí väzni tvrdia, že niekoľkokrát dostali bitku či elektrické šoky.
Helicoide predstavuje neskutočný paradox – tak futuristický a pritom tak retrográdny vo svojom využití. V 60. rokoch sa Venezuela snažiť stať najsilnejšou krajinou Latinskej Ameriky, no robila tak na účet väčšiny a najmä ľudí žijúcich v slumoch, ktoré gigantickú stavbu obklopujú. Ak by bol proces modernizácie zameraný sociálnejšie a vláda by bola menej skorumpovaná, krajina by dnes mohla byť v úplne inej situácii.
Helicoide sa však stal symbolom utrpenia. Dnes sa tam nachádza najmenej 340 väzňov vrátane študentov, ktorí protestovali proti vláde.
businessinsider.com
Nahlásiť chybu v článku