Eseje svetoznámeho fyzika a spisovateľa Stephena Hawkinga spôsobili rozruch po tom, čo sa objavili jeho vyjadrenia k novej rase „superľudí“. Tá by sa mohla vyvinúť z bohatých ľudí, ktorí sa rozhodnú pre genetickú úpravu svojho DNA a DNA svojich detí. Hawking, autor Stručnej teórie času, ktorý zomrel v marci tohto roku, predpovedal tieto udalosti v zbierke článkov a esejí.
Vedec vyjadril možnosť, že genetické inžinierstvo dospeje do bodu, v ktorom vznikne nový druh“superľudí“. Tí by mali za príčinu zničenie zvyšku ľudstva. Eseje publikované v Sunday Times boli prípravou pre knihu, ktorá bude vydaná v utorok 16.10.2018.
Via @CambridgeIndy The 10 questions Professor #StephenHawking tackles in his final book, Brief Answers to the Big Questions https://t.co/uHbbY6PXPD pic.twitter.com/w1vLv6TolX
— Henry Davis (@HenryDavisCC) 12. októbra 2018
„Som si istý, že počas tohto storočia ľudia objavia spôsob, akým upravovať inteligenciu a inštinkty, napríklad agresiu,“ napísal Hawking. „Zákony budú pravdepodobne postavené proti genetickému inžinierstvu na ľuďoch. Ale niektorí ľudia nebudú schopní odolať pokušeniu vylepšiť charakteristiku človeka, jeho pamäť, odolnosť voči chorobám a dĺžku života.“
V knihe Stručné odpovede na veľké otázky, jeho finálnom diele, ktoré zachytáva myšlienky o vesmíre, fyzik predpovedá zámožných ľudí, ktorí budú mať v blízkej dobe možnosť upravovať geneticky seba a svojich blízkych, aby tak dosiahli rozšírenie pamäte, fyzickú odolnosť a dospeli k dlhovekosti, ktorá v súčasnosti nemá obdobu.
„Až sa títo „superľudia“ ukážu, vznikne politický nátlak od ľudí, ktorí nebudú mať možnosť k podobným zásahom, nebudú sa môcť s nimi porovnávať,“ napísal. „Pravdepodobne tí, ktorí budú obyčajní, zomrú alebo sa stanú nedôležitými. Namiesto nich tu bude rasa bytostí, schopných neustále vylepšovať seba samých.“
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Hawking odkazuje na technológie, ako napríklad Crispr-Cas9. Tento systém na úpravu DNA, bol vytvorený pred šiestimi rokmi. Umožňuje vedcom upravovať poškodené gény alebo pridávať nové, zdravé. Detská nemocnica Great Ormond Street v Londýne už použila takýto spôsob úpravy génov pri liečbe detí, ktoré trpia inak nevyliečiteľnou formou leukémie. Nastáva však otázka, či sú rodičia ochotní podstúpiť riziko spojené s liečbou takýmito technikami. Na jednej strane totižto príde očakávané zlepšenie, ale môžu sa vyskytnúť prípadné vedľajšie účinky.
Hawkingov priateľ astronóm Lord Rees pôsobiaci na univerzite v Cambridge často nesúhlasil s jeho pohľadom. Odkazuje na sperma banku v Kalifornii, ktorá ponúkala len „elitné“ spermie, napríklad aj tie od výhercov Nobelových cien. Tú museli uzavrieť, nakoľko o jej „tovar“ nebol dostatočný záujem.
theguardian.com
Nahlásiť chybu v článku