Foto: Profimedia

Bombardér B-25 Mitchell narazil do Empire State Building presne pred 78 rokmi.

Patrí k najväčším ikonám New Yorku a najznámejším mrakodrapom sveta. Empire State Building postavili ako najvyššiu budovu sveta, titul držala viac ako 40 rokov, kým ju „nepredbehla“ severná veža Svetového obchodného centra. Po teroristických útokoch zo septembra 2001 sa Empire State Building stala opäť najvyššou budovou New Yorku. Sama pritom v roku 1945 prežila náraz vojenského bombardéra.

Článok pokračuje pod videom ↓

V článku sa dozviete aj:

  • ako je možné, že pilot do mrakodrapu narazil;
  • akú mala havária bilanciu;
  • čo sa následne dialo;
  • aké boli škody.

Empire State Building a New York sú nerozlučnou dvojicou podobne ako Paríž a Eiffelova veža. Pôvodne malo ísť „len“ o 80-podlažnú budovu, potom ako však navýšili počet poschodí na mrakodrape Chrysler Building, zvýšil sa projekt o ďalších 22 podlaží. Empire State Building bola postavená, aby prepisovala históriu. A to sa jej aj podarilo.

Empire State Building v roku 1936, Foto: Archív SITA

4 a pol poschodia za týždeň

Práce začali v januári 1930, v máji sa spomínaný mrakodrap Chrysler, ktorý ako prvý prekonal magickú hranicu 1000 stôp (304,8 metra), stal najvyššou budovou sveta.

Výstavba Empire State Building, Foto: Archív SITA

No len nakrátko. Empire State Building stavalo viac ako 3 400 ľudí, prevažne európskych imigrantov. Podľa oficiálnych záznamov pri stavbe zomrelo 5 ľudí, práce totiž prebiehali bez istiacich lán. Mrakodrap rástol mimoriadne rýchlo, v priemere 4 a pol poschodia za týždeň.

Výstavba Empire State Building, Foto: Archív SITA

V máji 1931 bolo po všetkom. Empire State Building sa stala najvyššou budovou sveta. Na dlhých 41 rokov, kedy jej prvenstvo zobralo Svetové obchodné centrum. Po teroristických útokoch na známe „dvojičky“ sa Empire State Building stala opäť najvyššou budovou v New Yorku. V roku 1945 pritom sama prežila náraz vojenského bombardéra. Príčinou bolo anglické počasie, ako ráno opísal situáciu poručík Wiliam Franklin Smith Jr. svojej manželke pred tragickou nehodou, pri ktorej prišlo okrem neho o život ďalších 13 ľudí, uvádza aerospaceweb.org.

Výstavba Empire State Building, Foto: Archív SITA

Mrakodrapy boli neviditeľné

Je sobota 28. júla 1945 a poručík Smith vyráža na rutinnú misiu. Let z vojenského letiska Bedford v štáte Massachusetts na letisko LaGuardia v New Yorku je pre skúseného pilota menej ako cvičením. Smith mal nalietaných viac ako 1 000 hodín, najmä počas bombardovania Nemecka, počas ktorého získal aj niekoľko vojenských medailí. V to dopoludnie bolo jediným nepriateľom počasie.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články