Niekomu sa môže zdať, že sa testuje málo, iní sa zas pozastavujú nad účinnosťou použitých testov. Na internete sa začali objavovať dokonca aj domáce testovacie sady. Harvadskí vedci však vysvetľujú, prečo sú aj nespoľahlivé testy dôležité.
Potrebujeme aj menej spoľahlivé testy
Testy, ktoré dokážu odhaliť prítomnosť koronavírusu v tele, sú témou mnohých kontroverzných debát. Nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách sa objavili lacné testy, ktoré údajne dokážu odhaliť prítomnosť vírusu expresne rýchlo. Michael Mina z Harvardu sa pre The New York Times vyjadril, že dôležité sú aj nespoľahlivé testy.
Ako píše portál Science Alert, myslí si, že je potrebné do istej miery upustiť od vysoko precíznych molekulárnych PCR testov. Stále ich je totiž nedostatok a ľudia musia dlho čakať nielen na samotné testovanie, ale aj na výsledky. Čakacia doba sa neraz vyšplhá na niekoľko dní, ba až týždňov
Or, alternatively, FDA can release their stranglehold over screening tests and allow other public health agencies (ie county / state) to decide what can be done
There are many ways to use screening to control outbreaks – but none can occur within the existing approved structures
— Michael Mina (@michaelmina_lab) July 26, 2020
Mina dodáva, že je dôležité, aby sa ľudia mohli testovať aj za pomoci lacných domácich rýchlotestov, ktoré sa v princípe podobajú na tehotenský test a výsledok je dostupný už do 15 minút. Prostredníctvom Twitteru Mina píše, že dlhé čakanie na výsledky drahých testov je jednoducho neefektívne.
Samozrejme, domáce testy majú svoje nevýhody, napríklad, sú málo citlivé, čo znamená, že test nemusí vždy hneď zachytiť, ak osoba koronavírus naozaj má. Mina však trvá na tom, že aj za pomoci nespoľahlivých domácich testov by sa podarilo odhaliť viac prípadov nákazy ako v súčasnosti.
Rýchlotesty majú svoje výhody aj nevýhody
Výhodou rýchlych testov je, že dokážu odhaliť osoby s veľkým množstvom vírusu v tele, teda takých, ktorí šíria ochorenie rýchlejšie. Na druhej strane, PCR test dokáže odhaliť aj veľmi nízku koncentráciu vírusu a identifikovať tak človeka, ktorý už nie je až takým nebezpečným prenášačom. Pre podcast This Week in Virology sa Mina vyjadril, že sme natoľko sústredení na drahé testy, že prehliadame výhody tých lacných a testovanie sa stáva neefektívnym.
Lacné testy je na rozdiel od drahých možné kúpiť vo väčšom množstve, a teda jedného človeka otestovať aj viackrát. Dôležité je totiž podchytiť ochorenie práve vtedy, keď je má človek v tele najväčšie množstvo vírusu, je najviac infekčný a môže nakaziť a ohroziť najväčšie množstvo ľudí.
Aj keď možno menej spoľahlivý test neodhalí prítomnosť koronavírusu okamžite, použitie testu dvakrát do týždňa prítomnosť vírusu s veľkou pravdepodobnosťou zachytí. Navyše, vzhľadom na cenovú dostupnosť testov by bolo možné otestovať oveľa väčšiu časť populácie.
Nahlásiť chybu v článku