foto: Unsplash

Ak patríte medzi vášnivých cestovateľov, tak tieto aplikácie by určite nemali vo vašom smartfóne chýbať.

Cestovanie si môžeme uľahčiť a spríjemniť mnohými aplikáciami vo svojom telefóne. Harrison Jacobs vytvoril zoznam aplikácií, ktoré mu pri cestách najviac pomáhajú a pri vašom najbližšom výlete ich môžete vyskúšať aj vy. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Harrison vďaka práci medzinárodného obchodného partnera pre Business Insider strávil posledných šesť mesiacov cestovaním po rôznych krajinách sveta. Nechýbal ani HongKong, Čína, Singapur, Grécko, Izrael alebo Rusko. Aby boli jeho cesty čo najefektívnejšie a bezproblémové, využíval rôzne mobilné aplikácie. Keďže sa smartfóny stali našou každodennou a bežnou súčasťou, môžeme si pomáhať týmito zaujímavými aplikáciami. Pozrime sa na ne.

Komunikácia

Ani počas cestovania by sme nemali zabúdať na rodinu či priateľov. Alebo aj v prípade, že musíte vyriešiť pracovné záležitosti, najjednoduchším spôsobom môže byť práve rýchla komunikácie cez rôzne aplikácie. Rovnako v prípade, že sa chcete s blízkymi podeliť o zážitky. Najobľúbenejšími sú WhatsApp, Facebook Messenger alebo Telegram. Všetky si navyše môžete stiahnuť a používať úplne zadarmo.

Foto: Pixabay

Mapy a trasy

Keď sa nachádzate v cudzom meste alebo krajine, veľmi užitočnými dokážu byť mapy, ktoré vám rýchlo dokážu vyhľadať trasu, kaviareň alebo reštauráciu či informovať o dopravných zmenách na cestách. Najčastejšie používanou po celom svete je aplikácia Google Maps, ktorá disponuje aj funkciou offline mapy a tak si nemusíte robiť žiadne starosti ani v prípade, že ste na mieste kde chýba internetový signál. Ďalšou šikovnou aplikáciou je Waze, ktorá je neustále aktualizovaná a tak vám neuniknú žiadne dopravné zmeny. V niektorých krajinách dokonca poskytuje presnejšie informácie ako Google Maps.

foto: Unsplash

Prevodník

Aplikácia My Currency Converter & Rates vám dokáže rýchlo prepočítať meny. Preto si nemusíte robiť starosti ani v krajinách, kde nie je možné platiť našou menou. Aplikácia je veľmi jednoduchá a môže sa používať aj offline. Avšak nie je vždy úplne aktuálna. No pre bežného cestovateľa je úplne postačujúca.

foto: libreshot

Prekladač

Google Translate vám môže uľahčiť cestovanie v prípade, že vám vypadne nejaké slovíčko alebo ak neovládate príslušný jazyk. Dokáže fungovať v režime oflline a dokonca okamžite preložiť snímaný text.

foto: Google

Výlety a zábava

Ak chcete byť stále informovaný o tom, čo sa dá robiť v novom meste, vyskúšajte aplikáciu Triposo, ktorá vám poslúži ako príjemný sprievodca. Ak máte radi kultúru, aplikácia Culture Trip vám dokonca ukáže, ktoré múzeum je lepšie. A môžete tak navštíviť miesta, o ktorých by ste sa inak možno ani nedozvedeli. V aplikácii Foursquare môžete nájsť presnejšie recenzie a lepšie odporúčania ako napríklad na TripAdvisor alebo Yelp.

Foto: Pixabay

Úložisko

Na Google Drive si môžete uložiť napríklad všetky fotografie a už vám nebudú ďalej zaberať miesto v telefóne alebo vo fotoaparáte. Môžete ho využiť aj na ukladanie dôležitých dokumentov a tak sa vám len tak jednoducho nestratia.

Fotografovanie

S aplikáciou Google Photos sa nemusíte báť o svoje fotografie. Môžete si totiž na nej nastaviť automatické zálohovanie. Keď sa váš telefón zaplní, vďaka aplikácii si môžete vymazať všetko a zostane to zálohované. Ak máte záujem o kvalitné snímky, vyskúšajte aplikáciu Manual, v ktorej môžete napríklad zmeniť rýchlosť uzávierky alebo vyváženie bielej. Poskytne vám možnosť vytvoriť naozaj perfektné zábery.

Ak máte fotoaparát značky Sony alebo Fujifilm, vďaka aplikáciám Sony PlayMemories a Fujifilm Camera Remote si môžete preniesť fotografie priamo z fotoaparátu do svojho telefónu. Aplikácia Fuji taktiež umožňuje používanie smartfónu ako diaľkového ovládača, čo je užitočné napríklad pri tvorbe autoportrétov. Upravovať fotografie môžete pomocou aplikácie Lightroom CC, ktorá disponuje neuveriteľným množstvom filtrov a tak sú možnosti úpravy nekonečné. A keď už vytvoríte svoju dokonalú fotografiu, môžete ju zdieľať na obľúbenej aplikácii Instagram.

Foto: Pixabay

Preprava

Ak nechcete ísť autobusom alebo miestnou mestskou dopravou, môžete využiť služby aplikácií Uber alebo Grab. Nepoužívajú sa však po celom svete. Napríklad Čína využíva Didi Chuxing alebo Indonézia Go- Jek. Napriek tomu je ich dostupnosť spomedzi všetkých podobných aplikácií najväčšia.

Foto: Pixabay

Sprievodca

Ak chcete sprievodcu po novom meste, vyskúšajte chytrú aplikáciu Lonely Planet Guides. Táto bezplatná aplikácia vám dokáže dať výborný prehľad o väčšine miest a tak vám neunikne žiadna dôležitá informácia a dozviete sa množstvo zaujímavostí.

Foto: Pixabay

Ubytovanie

Vďaka aplikácii Couchsurfing môžete využiť bezplatné ubytovanie u miestnych a spoznať tak bližšie komunitu a novú kultúru. Nie je to teda len o bývaní zadarmo ale hlavne o tom, čo sa môžete dozvedieť a naučiť od domácich obyvateľov. Ak si chcete počas cestovania zarezervovať ubytovanie, určite vyskúšajte Airbnb. No ak máte záujem o kvalitnejšie ubytovanie, vyskúšajte Booking.com alebo HotelTonight, kde môžete nájsť aj ponuky z veľmi drahých hotelov. Aj náročnejší cestovateľ si tu zaručene príde na svoje.

foto: Unsplash

 

Doklady

Aplikácia Mobile Passport umožňuje nahrať si váš osobný pas a vyplniť všetky dôležité informácie o sebe. Všetko teda budete mať vo svojom mobilnom telefóne a nemusíte sa obávať o stratu svojich dokladov.

Foto: Pixabay

Let

Vďaka aplikácii Skyscanner si môžete zarezervovať tie najvýhodnejšie lety. Disponuje funkciou zvoliť miesto príchodu „všade“ a zobrazí vám tak všetky najlacnejšie možnosti. Ponuky letov a hotelov môžete sledovať aj na aplikácii Trip.com. Rezervovať letenky si môžete aj cez slovenskú aplikáciu Pelipecky, kde viete neskôr svoje letenky aj spravovať.

Free WiFi at EDI courtesy of @skyscanner

Turistika

Aplikácia WikiLoc je nevyhnutná pre každého pravého a vášnivého turistu. Umožňuje vám sledovať trasu vašej túry a rovnako ju aj nahrávať. Dokonca vám ukáže aj úrovne obtiažnosti.

foto: en.wikipedia.org
businessinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články