Útoky hackerov sú stále častejšie. Môžu spôsobiť veľké škody a to najmä finančného charakteru, o čo vlastne v drvivej väčšine aj ide. Avšak, ako ukázal prípad z nemeckého Düsseldorfu, takýto útok môže tiež zobrať život.
Pacientka musela byť 11. septembra prevezená do nemocnice vzdialenej 30 kilometrov, keďže prístroje, ktoré jej zabezpečovali životné funkcie, nepracovali. Za všetko mohol útok hackerov, informuje portál IFL Science.
Prvý prípad úmrtia
Nemeckí vyšetrovatelia teraz začali vyšetrovanie pre zabitie z nedbanlivosti, uvádza portál BBC News. To by mohlo viesť k chyteniu a obvineniu hackerov.
„Ak sa táto tragédia potvrdí, bude to prvý známy prípad úmrtia priamo súvisiaceho s kybernetickým útokom,“ povedal Ciaran Martin, bývalý generálny riaditeľ britského Národného centra kybernetickej bezpečnosti.
„Aj keď je cieľom ransomvéru zarobiť peniaze, zastaví to fungovanie systémov. Takže, ak zaútočíte na nemocnicu, je pravdepodobné, že sa môže niečo takéto stať.“
Nebol to cielený útok
Napriek závažnosti útoku je pravdepodobné, že ransomvér nebol zameraný na univerzitnú nemocnicu v Düsseldorfe. V poznámke, v ktorej hackeri žiadali výkupné, je požadovaná platba od univerzity Heinricha Heineho. Tá je prepojená s nemocnicou, avšak ide o odlišnú inštitúciu.
Keď boli hackeri kontaktovaní a bolo im oznámené že zaútočili na systémy, ktoré zabezpečujú životné funkcie pacientom v nemocnici, tí poskytli dešifrovací kľúč na opätovné spustenie serverov.
Systémy však boli deaktivované príliš dlho na to, aby dokázali zabezpečovať životné funkcie ťažko chorej žene, ktorú sa kvôli útoku rozhodli previezť.
Ransomvér predstavuje stále vážnejší problém. Tento škodlivý kód deaktivuje kritické súčasti rôznych systémov a za poskytnutie dešifrovacieho kľúča požadujú hackeri platbu. Iba v USA bolo minulý rok zaznamenaných až 1 000 útokov na poskytovateľov vzdelávania a zdravotnej starostlivosti, uvádza Computer Business Review.
Napriek rozsiahlosti útokov nebol doteraz zaznamenaný prípad úmrtia spojeného s útokmi. To sa ale týmto prípadom zmenilo.
Nahlásiť chybu v článku