Hosťami diskusnej relácie V politike na TA3 boli György Gyimesi z OĽaNO, Jana Bittó Cigániková zo SaS a Erik Tomáš z Hlasu-SD. Všetci z nich reagovali na nedávnu streľbu pri podniku Tepláreň a aj na problémy LGBTI+ komunity.
György Gyimesi, ktorý je známy vďaka svojmu navrhovanému zákonu o zákaze dúhových vlajok na štátnych budovách, tvrdí, že za vraždy necíti žiadnu vinu ani zodpovednosť. „Ten mladík bol radikalizovaný na amerických sieťach, bol inšpirovaný z Nového Zélandu a USA,“ povedal.
Gyimesi nechce registrované partnerstvá
Zároveň dodal, že naďalej nepodporí registráciu homosexuálnych partnerstiev, no LGBTI+ komunite by chcel určitým spôsobom uľahčiť život. Spomínal napríklad možnosť nahliadnuť partnerovi do zdravotnej dokumentácie či možnosť dedenia.
Na výzvu Bittó Cigánikovej, nech teda podporí zákon z dielne SaS, ktorý rieši presne tieto veci, však Gyimesi nereagoval. Predstaviteľka SaS, oblečená v dúhovej vlajke, sa krátko po začiatku relácie rozplakala. „Nedokázala som vás presvedčiť, že s tým (s výrokmi) máte prestať. Preto cítim zodpovednosť,“ dodala. Gyimesi ale reagoval, že nikdy nepovedal žiadny nenávistný výrok na adresu tejto komunity.
Moderátor Rastislav Illiev sa zároveň hrdo prihlásil k LGBTI+ komunite a rovnako by mali podľa neho urobiť aj všetky známe osobnosti a homosexuáli v parlamente, ktorých je tam nepochybne viacero. „Tých, ktorých už teraz veľmi pália prsty a chcete mi poslať hejt, vyzývam, choďte za svojimi deťmi. Možno ste ich celý týždeň nevideli, opýtajte sa ich, čo ich trápi, možno ich už nikdy nebudete vidieť,“ dodal.
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) si nemyslí, že by sa Juraj K., ktorý v bratislavskom bare Tepláreň zastrelil dvoch ľudí, inšpiroval pri svojom čine výrokmi slovenských politikov. Povedal to v diskusnej relácii O 5 minút 12 RTVS, jeho motiváciou boli rasovo motivované vraždy v Spojených štátoch amerických.
Nahlásiť chybu v článku