Polárne oblasti sa otepľujú pozorovateľne rýchlejšie ako iné regióny sveta. Práve tu tak možno najdetailnejšie pozorovať rýchlosť, akou klimatická zmena mení našu planétu. Vedci roky hovoria o bodoch zlomu, nezvratných udalostiach, odkiaľ už niet návratu, ktoré povedú k spusteniu ďalších a ďalších dôsledkov rastu priemerných teplôt na Zemi. Jeden je práve za nami.
Grónske ľadovce sa zmenšili natoľko, že keby globálne otepľovanie prestalo ešte dnes, grónsky ľad bude naďalej miznúť, informuje v tlačovej správe Univerzita v štáte Ohio na základe svojho najnovšieho výskumu.
Podľa novej štúdie zverejnenej v prestížnom časopise Nature, Grónsko práve prekonalo bod zlomu. Snehové zrážky, ktoré každoročne doplňujú ľadovú pokrývku už nemôžu držať krok s mierou topenia grónskych ľadovcov.
Skúmali posledné štyri desaťročia
Grónske ľadovce sa roztopia, nech sa stane čokoľvek. Klimatická zmena a jej hlavný dôsledok v podobe zvyšovania teplotných priemerov nenávratne pozmení vzhľad aj celý ekosystém najväčšieho ostrova na Zemi. Vedci analyzovali 40-ročné dáta a satelitné zábery viac ako dvoch stoviek grónskych ľadovcov a závery sú jednoznačné. Grónsky ľad sa roztopí.
„Zistili sme, že ľad, ktorý uniká do oceánu, ďaleko prevyšuje množstvo snehu, ktorý sa hromadí na povrchu ľadovej pokrývky,“ hovorí v tlačovej správe Michaela King z klimatického výskumného centra Univerzity v Ohiu.
Analýzou údajov z posledných štyroch desaťročí vedeckí tím Michaely King zistil, že v 80. a 90. rokoch bol ľadovcový režim v Grónsku viac-menej vyrovnaný. Ostrov stratil každoročne v priemere 450 miliárd ton ľadu, rovnaké množstvo však vzniklo vďaka snehovým zrážkam. K zmene došlo na prelome tisícročí. Rýchlosť topenia ľadovcov sa zrýchlila, každoročne Grónsko teraz príde v priemere o 500 miliárd ton ľadu. Množstvo nového ľadu, ktorý pribúda však ostáva nemenné.
Šanca 1:99
Pred rokom 2000 boli šance v každom roku na zväčšenie a zmenšenie ľadovej pokrývky Grónska približne rovnaké. Pri súčasnom trende je šanca na zväčšenie celkovej hmotnosti grónskeho ľadu len raz za 100 rokov. Ostatných 99 je bilancia negatívna. Výskum tiež ukazuje, že aj keby sa ľudstvu zázračne podarilo ešte dnes zvrátiť rast priemerných teplôt, topenie grónskeho ľadu by pokračovalo ďalej.
Nový výskum nemá žiadne ale, žiadny pozitívny záver s nádejou na zvrátenie negatívneho trendu. Jedinou dobrou správou, ktorú štúdia prináša, je podľa autorov lepšie poznanie procesov, ku ktorým dnes a posledné desaťročia v prípade grónskych ľadovcov dochádza. Nové poznatky dávajú ľudstvu šancu lepšie preskúmať rýchlosť a samotné dôsledky roztopenia grónskych ľadovcov, ktoré prispejú k zdvihnutiu hladiny svetového oceánu. Po bode zlomu však nádej na ich záchranu zomiera.
Nahlásiť chybu v článku