Je otázne, ako bude vyzerať školský rok od septembra. Všetko záleží od vývoja situácie v súvislosti s koronavírusom. Žiaci by mali normálne nastúpiť do škôl, no pokiaľ budú počty nakazených vysoké, ich nástup sa môže oddialiť.
V prípade druhej vlny už budú opatrenia iné ako počas marca, keď sa školy plošne zavreli. Na jednotlivé školy sa bude pozerať regionálne. To znamená, že školy by sa zatvárali len tam, kde bude najväčší problém so šírením koronavírusu.
Podľa ministra by totiž nebolo správne zatvárať školy napríklad v Košiciach, ak nastane problém v Bratislave. Na vyhodnotenie situácie použijú odborníci metódu na báze semaforu, kde dostanú stopku červené školy v mestách a okresoch, kde bude situácia najvážnejšia.
Žiaci na 2. stupni by sa mohli vzdelávať aj doma
Žiaci na druhom stupni základných škôl by sa mohli od septembra 2021 vzdelávať aj doma. V rozhovore pre agentúru SITA to povedal minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling. Pripomenul, že už ako opozičný poslanec podával návrh na „homeschooling“ pre druhý stupeň základných škôl.
Plánované zmeny okrem iného zdôvodňuje tým, že deti, ktoré sú na prvom stupni vzdelávané doma, sa pri prestupe na druhý stupeň prihlasujú do českých škôl. Tie im totiž, na rozdiel od slovenských škôl, tento typ vzdelávania umožňujú.
V prvom kvartáli budúceho kalendárneho roku chce ministerstvo pripraviť zákon o domácom vzdelávaní pre druhý stupeň základných škôl. Ako Gröhling vysvetlil, je potrebné legislatívne nastaviť nielen financovanie takéhoto vzdelávania, ale aj overovanie vedomostí žiakov študujúcich doma.
Chce meniť legislatívu
Ministerstvo má v pláne napríklad zvýšiť súčasný 10 percentný normatívny príspevok na žiaka, z ktorého školy financujú učebnice aj skúšky týmto študentom. „Keď všetko toto zadefinujeme, tak ideme do národnej rady. Ja to vidím veľmi optimisticky, že od prvého septembra budúceho kalendárneho roku by mal byť ‚homeschooling‘ aj na druhom stupni,“ dodal Gröhling.
Žiaci na 1. stupni sa môžu učiť aj doma
Žiakov prvého stupňa základnej školy možno vzdelávať doma od roku 2008, ich starších spolužiakov na druhom stupni však už nie. Skupina poslancov sa preto ešte v apríli 2018 obrátila na Ústavný súd SR. Podanie predložili advokáti Daniel Lipšic a Peter Kubina s tým, že neexistujú až také rozdiely, ktoré by mohli prekážať vzdelávaniu detí doma aj na druhom stupni.
Dôvodom nie je podľa nich ani sociálne začlenenie detí či zabezpečenie učiteľov, ktoré by bolo náročnejšie, pretože učitelia musia mať vysokoškolské vzdelanie v príslušnom predmete. Ústavný súd podanie prijal v polovici decembra 2019 na ďalšie konanie, momentálne o ňom stále rozhoduje, pričom účinnosť dotknutého ustanovenia školského zákona nepozastavil.
Nahlásiť chybu v článku