Rasputin v dobe svojho života bol istou „celebritou.“ A presne tak ľudia k nemu pristupovali. Buď ho odcudzovali za zhýralosť a životný štýl, alebo ho uctievali a mali voči nemu rešpekt kvôli jeho znalostiam a liečiteľným schopnostiam. Možno aj preto sa stal jednou z najkontroverznejších osobností v ruských dejinách.
Film o Rasputinovi? Skúste radšej tieto fakty
Grigorij Jefimovič Rasputin sa narodil 22. januára 1869, v sibírskej dedinke Pokrovskoje. Tento údaj môže byť orientačný, pretože v dobe jeho narodenia ste sa nemuseli ihneď ponáhľať na matriku, a tak sa o narodení či úmrtí človeka viedli len veľmi chabé záznamy. Jedno je však isté. Zrodil sa človek, ktorý mal silný vplyv na posledných ruských vládcov dynastie Romanovcov. Poďme sa spoločne pozrieť na 10 faktov, ktoré ste o Rasputinovi pravdepodobne nevedeli.
#1 (Ne)pochopiteľný sexappeal
Predstavte si muža. Neoholený, nedbal o telesnú hygienu, škaredý ako noc. Asi by ste nepredpokladali, že bude mať úspech u žien, však? Napriek tomu Rasputin dokázal zviesť (takmer) každú, ktorú chcel. A keď nechcela, tak ju znásilnil. Dokonca raz vyšiel na svetlo božie aj incident s mníškou, ktorú mal Rasputin znásilniť. Avšak, aby sme mu až tak nekrivdili, mal neskutočne prenikavé oči, ktoré mohli ženu upútať.
#2 V skutočnosti bol negramotný
Školu nechal už ako osemročný, a tak nečudo, že nemal bohvieaké vzdelanie. Tri mesiace síce strávil vo Verchoturskom kláštore, no ani to mu nepomohlo doplniť si chýbajúce medzery. Mnohí si myslia, že Rasputinova neschopnosť naučiť sa písať a čítať, pramení z jeho neskutočného ega. Bol presvedčený, že mu to k životu netreba.
#3 Nikdy sa nestal mníchom
I keď niektorí z nás ho majú v pamäti uloženého ako putujúceho mnícha, ktorý len „náhodou“ zavítal na cársky dvor, v skutočnosti Rasputin nikdy nezložil mníšsky sľub. Traduje sa, že v kláštore mal duchovný zážitok, ktorý ho síce nakopol k náboženskému životu, no i ten si vysvetľoval po svojom. „Musíme veľa hrešiť, aby sme sa mali z čoho kajať,“ vyjadril sa neraz, a tak sa zdá, že táto veta sa mu stala životným mottom.
#4 Rasputinove pechtle-metchtle s kráľovským dvorom
Rasputin sa na svoju dobu dostal naozaj vysoko. Zakotvil priamo na kráľovskom dvore. Cároviča Alexandreja vyliečil z hemofílie, ktorá v tej dobe mala takmer vždy smrteľné následky. Veď stačilo by len malé zranenie a mladý cárovič by vykrvácal. Síce nevedno, ako sa to Rasputinovi podarilo, no tento liečiteľský úspech mu zaručil stálu priazeň celej cárskej rodiny. Tomuto nezvyčajnému mužovi najviac dôveroval sám cár, Mikuláš II, ktorý bol sám o sebe neúspešným veliteľom a v dôsledku Rasputinovej „dobrej“ rady utrpel v prvej svetovej vojne poriadnu porážku. Aj cisárovná si obľúbila Rasputina. A to až tak, že sa s ním delila o svoju posteľ.
#5 Liečiteľ či šarlatán?
Tento človek bol všetkými masťami mazaný. Rád o sebe vyvolával zdanie tajomna, čo priťahovalo pozornosť mnohých. A on si z toho urobil celkom slušný biznis. Na svojich cestách v Grécku a na Blízkom východe si zarábal predpovedaním budúcnosti a liečením nešťastníkov. Mnohí veria, že jeho „tajomné“ schopnosti spočívali predovšetkým v sugescii a hypnóze.
#6 Trauma z detstva
Detstvo v 19. storočí nebolo bohviečo. Najmä keď smrť číhala na každom kroku a medicína mala len obmedzené možnosti. Pre Rasputinových súrodencov sa osudná stala voda. Sestra Mária sa utopila v rieke, zatiaľ čo brat Dimitrij spadol do rybníka. Rasputinovi sa ho síce podarilo zachrániť, avšak chlapec nakoniec podľahol zápalu pľúc. Rasputin však nezabudol na svojich súrodencov. Svoje deti pomenoval po nich.
#7 Predpovedal svoju vlastnú smrť
Áno, povedzme, že na tomto už môže byť trošku mystiky. „Musím byť zabitý,“ povedal kráľovskému súdu. „Ak ma zabijú moji ľudia, roľníci, budete aj naďalej vládnuť v mieri a harmónii. Ak ma zabijú šľachtici, potom do dvoch rokov nebudete ani vy, ani vaše deti, ani celá kráľovská rodina.“ Nakoniec ho zabila práve šľachta, ktorej sa nepáčila Rasputinova pozícia na cárskom dvore. A v roku 1918 cára Mikuláša II s celou rodinou zastrelilo bolševické komando.
#8 Nie a nie zomrieť
Rasputin prežil dva atentáty. Počas prvého mu v roku 1914 istá prostitútka vrazila do brucha nôž. Počas druhého sa ho zas pre zmenu pokúsili otráviť otráveným vínom a koláčmi. No nakoniec aj na neho prišiel rad. 30. decembra 1916 ho ruskí aristokrati zastrelili a hodili do rieky. Výsledky pitvy však ukázali, že bojoval až do konca. Zomrel, až keď sa utopil.
#9 Jeho nadpriemernosť vzbudzovala údiv aj po jeho smrti
Rasputinov pohlavný úd bol vystavený na obdiv aj po jeho smrti. Mohol sa pýšiť naozaj neštandardnými rozmermi. Jeho penis meral úctyhodných 30 centimetrov. Táto „cennosť“ sa dostala do Paríža, kde sa pohľadom naň kochala skupinka žien. Keď sa o tom dopočula Rasputinova dcéra Mária, vyžiadala si ho naspäť, pričom až do jej smrti v roku 1977, ho mala medzi pamiatkami na svojho otca. Kde nakoniec skončil tento klenot, nevedno, no doposiaľ sa stáva terčom rôznych fám a klebiet.
#10 Svätý muž
Obyčajní ľudia neverili klebetám, ktoré sprevádzali tohto muža. Naopak, považovali ho za svätca a bozkávali mu ruky. Verili, že sa už za života stal svätým. A či to bol podvodník alebo naozaj človek, ktorý pomohol tisícom, už necháme na posúdenie každého z nás.
Nahlásiť chybu v článku