Ešte začiatkom decembra novozélandská premiérka Jacinda Ardern vyhlásila v krajine stav klimatickej núdze a zaviazala sa, že do roku 2025 vytvorí uhlíkovo neutrálnu vládu. Za to získala uznanie a pochvaly nielen vo svojej rodnej krajine, ktorú vedie, ale aj po celom svete. Za návrh Ardernovej zákona hlasovalo 76 poslancov, 43 bolo proti. No a jedného tento krok priveľmi nepotešil aj mimo Nového Zélandu.
18-ročná švédska aktivistika Greta Thunberg tvrdí, že novozélandská premiérka Jacinda Ardern prijatím zákona o „uhlíkovo neutrálnej vláde“ vlastne ničomu nepomôže. Ako informoval web LAD Bible, Greta nový cieľ novozélandskej vlády kritizovala na svojom Twitteri.
Podľa Thunberg Nový Zéland s ničím nepomôže
Samozrejme, je šťastná za akúkoľvek snahu, nová deklarácia vlády Nového Zélandu však nič podstatné nezmení. „Inými slovami, vláda sa práve zaviazala, že do roku 2025 zníži menej ako 1 % emisií krajiny,“ uviedla Greta v príspevku na sociálnej sieti. Toto číslo nie je podľa švédskej aktivistky ničím jedinečným pre akýkoľvek národ, preto nevidí dôvod na radosť, či pochvalu.
"In other words, the Government has just committed to reducing less than 1 percent of the country's emissions by 2025".
Text explaining New Zealand's so-called climate emergency declaration. This is of course nothing unique to any nation. #FightFor1Point5https://t.co/Yp8nuek9Pn— Greta Thunberg (@GretaThunberg) December 13, 2020
Na odpoveď 18-ročná aktivistka nemusela dlho čakať. Tú jej prostredníctvom médií poskytol novozélandský minister pre klimatické zmeny James Shaw a na kritiku reagoval vysvetlením, že ide o jeden z malých, no podstatných krokov pre budúce zmeny.
„Greta Thumberg v podstate upozorňuje na to, čo už vieme: že nás čaká ešte dlhá cesta, aby sme zmenšili priepasť medzi tým, aké sú naše emisie teraz, a tým, aké musia byť v budúcnosti,“ uviedol novinám New Zealand Herald.
Na zmenách pracujú tak rýchlo, ako vedia
Shaw zároveň priznal, že novozélandská vláda pracuje na zmenách tak rýchlo, ako dokáže a vyhlásenie klimatickej núdze skutočne pomáha, pretože teraz je každému jasné, že prioritou sú práve opatrenia na zníženie emisií. Vláda tiež chce, aby obyvatelia krajiny videli, že zmeny sú potrebné a musia sa začať príkladne. Len totiž ak vláda ukáže, že zmeny chce a bude robiť, ľahšie si ich potrebu uvedomia aj obyvatelia.
Greta, samozrejme, víta každú zmenu. No zatiaľčo z rozhodnutia Nového Zélandu priveľmi nadšená nie je, iné je to v súvislosti so Spojenými štátmi americkými. Novozvolený prezident USA Joe Biden sa totiž zaviazal, že opäť podpíše Parížsku dohodu o zmene klímy. To je podľa Thunberg veľmi dôležitý krok a je rada, že v USA už nebude úradovať Donald Trump, ktorý od Dohody podpísanej niekoľkými krajinami sveta, odstúpil.
Nahlásiť chybu v článku