foto: ilustračná, Pixabay

Moderný druh umenia s názvom Graffiti rozdeľuje ľudí na dve skupiny. Tých, ktorí ho vedia oceniť a naopak tých, ktorí ho odsudzujú. Existujú však miesta, kde sa toto umenie jednoducho nehodí a spraví viac škody, ako úžitku.

Mnohých nedávno pobúril objav graffiti malieb, ktoré sa rozprestierali na stenách v 1400-ročnej jaskyni Anzota Caves v Čile. Staroveké jaskynné obrazy a maľby tak boli nenávratne poškodené sprejermi. Tí spôsobili pobúrenie nielen miestnych obyvateľov, ale takisto aj ľudí po celom svete. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Jaskyňa Azota Caves, ktorá je známa aj pod názvom Cuevas de Anzota, bola objavená v 60. rokoch 20. storočia. Nachádza sa na severe Čile a od jej objavenia bol vstup do tejto jaskyne voľný a otvorený pre verejnosť. Práve vďaka jaskyni sem prichádzali turisti, vďaka čomu podporovali a zvýšili cestovný ruch. Krásne maľby zvierat či vodných plavidiel, ktoré boli zobrazené na stenách jaskyne, obdivovali turisti z celého sveta.

wikimedia.org

Krásne obrazy sa však nezachovali dlho. Len prednedávnom sa objavili na Twitteri fotografie od čilského hudobníka Felipeho Sandovala, na ktorých je vidieť maľby zničené od sprejov. Čo je však horšie, keď Felipe oznámil úradom, čo sa stalo, ukázalo sa, že graffiti neboli nové, a že sa o tomto vandalizme vedelo už dlhšie. Nikto však neurobil nič, aby ochránil jaskyňu pred ďalšou škodou.

Sám hudobník na svojom Twitteri k fotkám napísal: „Poburujúce. Tieto maľby, ktoré sú tu z obdobia Tiwinaku, patria do kultúry Arica, z roku približne 600 pred našim letopočtom. Nenapraviteľné poškodenie nášho dedičstva.“

 

Táto jaskyňa je takisto známa tým, že sa nachádza v oblasti, o ktorej sa vie, že ju obývali ľuďmi z kmeňa Chinchorro. Tí žili približne v období medzi 7000 a 1500 pred našim letopočtom. Práve v blízkosti tejto jaskyne sa našli slávne Chinchorro múmie. Tiwanaku sú však považovaní za autorov jaskynných obrazov. Boli to ľudia, ktorí tu žili približne v roku 600 pred našim letopočtom.

Napriek tomu, že jaskyňa patrila do archeologického náleziska zachovaného pre ďalšie výskumy a vylepšenia, neexistovala žiadna ochrana pred poškodením. Našťastie, vďaka Sandovalovi sa Čilská rada národných pamiatok rozhodla navštíviť jaskyňu a plánuje urobiť štúdiu o zostávajúcich a nepoškodených dielach.

Archeologička Marcela Sepúlveda povedala, že škoda, ktorá bola napáchaná, je nenapraviteľná a akýkoľvek pokus o očistenie ovplyvní materiál, na ktorom sa graffiti spolu s maľbami nachádzajú.

Dúfajme, že aj vďaka pobúreniu mnohých ľudí po celom svete, bude vláda nútená zlepšiť ochranu národných pamiatok, ktoré sú veľmi dôležité pre kultúru národa a takáto situácia už znova nevznikne.

Pozri aj: Johan de Witt: Holandský politik, ktorého v roku 1672 ľud rozsekal a zjedol

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články