Foto: Jakob Owens/Unsplash

Zakázali ste Googlu zbierať informácie o svojej polohe? Úplne zbytočne.

Po veľkom škandále sociálnej siete Facebook so zneužitím osobných údajov spoločnosťou Cambridge Analytica na seba ďalší prešľap obrovskej IT firmy, nenechal dlho čakať. Najnovší „problém“ má na krku vševediaci Google. Okrem toho, že známy vyhľadávač pozná odpoveď na každú otázku, spoločnosť vie aj to, kde sa nachádzate. Vždy a všade. A to napriek tomu, že ste to aplikáciám zakázali. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Americká tlačová agentúra Associated Press prišla so šokujúcim zistením o tom, že spoločnosť Google sleduje svojich zákazníkov a používateľov Google aplikácií aj keď to ľudia vo svojich zariadeniach vyslovene zakážu. Tieto zistenia potvrdili aj IT odborníci z univerzity Princeton. O čo teda vlastne ide?

Foto: Pexels

To, že spoločnosť Google a jej aplikácie od používateľov žiada povolenie o informácií o polohe, nie je žiadnou novinkou. Stretli ste sa s tým pri práci na počítači či smartfóne a to s oboma operačnými systémami Android aj iOS. Otázka je, či ste na svojom zariadení povolili zaznamenávať históriu polohy. A vlastne je to úplne jedno. Aj keď ste túto možnosť zamietli, Google informácie o vašej polohe zaznamenáva.

Spoločnosť Google a jej aplikácie (napríklad Mapy Google) zaznamenávajú časovo definované informácie o vašej polohe, či ste to zariadeniu povolili alebo nie. Jediným rozdielom je, kde tieto informácie uchováva. Ak ste informácie o polohe povolili, potom ich nájdete v Histórii polohy. Ak ste poskytovanie polohy zamietli, aplikácie Google ich uložia tak, aby ste ich nevideli. Nájsť ich však môžete v zložke Moja aktivita na tomto odkaze myactivity.google.com.

Foto: Jakob Owens/Unsplash

Napriek tomu, že ste teda poskytovanie informácií o vašej polohe aplikáciám Google nedovolili a ani tieto záznamy vo vybranej aplikácii nenájdete, spoločnosť ich ukladá do histórie vášho účtu. Potvrdil to prieskum tlačovej agentúry Associated Press aj testovanie niekoľkých rôznych zariadení odborníkov z Princetonu.

Jonathan Mayer z Princetonu hovorí: „Ak povolíte používateľom vypnúť niečo nazývané História polohy, všetky miesta, ktoré zaznamenávajú históriu polohy, by mali byť vypnuté.“ Dodáva, že ukladanie informácií o polohe s nesúhlasom užívateľa, je nesprávne.

K celej kauze sa už pre AP vyjadrila aj spoločnosť Google.“Existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako môže spoločnosť Google používať polohu na zlepšenie poznatkov ľudí a to vrátane histórie polohy, aktivít na webe a v aplikáciách a prostredníctvom služieb určovania polohy na úrovni zariadenia“

„Poskytujeme jasné popisy týchto nástrojov a robustné ovládacie prvky, aby ich ľudia mohli zapnúť alebo vypnúť a kedykoľvek ich históriu vymazať.“ 

Foto: Maxpixel

Tváriť sa, že v 21. storočí v internetovom prostredí existuje niečo ako „súkromie“ je maximálne naivné. Napriek tomu, tu bol stále pocit, že keď niečo aplikácii zakážeme, skutočne sme jej to nedovolili. Zdá sa však, že pravdou je presný opak.

Pozri aj: Na Facebooku vás sleduje veľké množstvo aplikácií, ktoré spracúvajú vaše súkromné informácie. Stačí týchto pár klikov a takto im v tom zabránite

independent.co.uk, techbox.dennikn.sk
Uložiť článok

Najnovšie články