Google maps/Snímka obrazovky

Celý svet v posledných dňoch či týždňoch pozerá na konflikt Izraela a Palestíny.

Ak by ste sa na Izrael či na územie Gazy pozreli pomocou Google Maps, asi by ste si začali kontrolovať vaše internetové pripojenie. Bežne ostré satelitné zábery odrazu vyzerajú byť rozmazané a neostré a to aj napriek tomu, že ide o jedno z najhustejšie obývaných miest na svete. Prečo je tomu tak?

Článok pokračuje pod videom ↓

Stromy, autá dokonca aj budovy sa na Google Maps javia rozmazane a neostro. Nekvalitné satelitné snímky pritom spôsobujú problém mnohým zahraničným analytikom či novinárom, ktorí aspoň takto chcú prezrieť územie momentálne zmietané v konflikte, informuje portál IFL Science.

Ako záber na smetný kôš

Viem, že toto je jeden z najmenších problémov, ktoré sa v súčasnosti v Gaze dejú, ale je absurdné aby Google (ale aj Bing či Yandex) odmietali poskytovať iné ako rozmazané satelitné fotografie pre miesta, ktoré sú husto obývané a sú pravidelne zasahované izraelskými náletmi,“ napísal na Twitter Aric Toler z webu investigatívnej žurnalistiky Bellingcat. Ďalej píše o tom, že najnovšie snímky aplikácie Google Earth pochádzajú z roku 2016 a vyzerajú ako záber na smetný kôš.

Kde je problém?

Nedostatok satelitných snímok Izraela a Palestíny vo vysokom rozlíšení nie je problém v technológiách, ale výsledkom jedného málo známeho zákona USA.

Známy ako Kyl-Bingaman dodatok bol uvedený do platnosti zákonom v roku 1997 a zakazuje zverejňovanie podrobných satelitných snímok Izraela americkými agentúrami. Vydať môže iba také, ktoré nebudú podrobnejšie a presnejšie ako izraelské satelitné snímky, ktoré sú bežne dostupné.

Americkým spoločnostiam tak nebolo dovolené zhromažďovať a distribuovať snímky Izraela a Palestíny, ak boli pomerne kvalitné. Mimochodom, toto územie je jediné, kde sa takýto zákon uplatňoval a nikdy nebolo zverejnené prečo. Hovorí sa o bezpečnostných obavách, ale aj o utajení plánovaných operácií na území Palestíny.

Zrušený už takmer pred rokom

Keďže väčšina komerčných satelitných snímok pochádza z USA, sú preto nízkej kvality. Proti nezmyselnému dodatku sa ohradila aj vedecká komunita od klimatológov až po archeológov, ktorým detailné satelitné snímky pomáhajú pri ich práci. Aj preto bol dodatok v júli 2020 zrušený. Avšak stále zostávajú medzi široko dostupnými satelitnými snímkami práve tie s nízkou kvalitou. Podľa BBC, Google aktualizuje snímky z regiónu, keď budú k dispozícii. Kedy to tak však bude, sa nateraz nevie.

Uložiť článok

Najnovšie články