Ešte počas kandidovania na prezidenta USA, dvíhali odborníci varovný prst pred vyhláseniami Donalda Trumpa na adresu klimatických zmien a globálneho otepľovania. Ako kandidát, sa už vtedy vyjadroval voči existencii klimatických zmien skepticky a nevidel veľký dôvod na boj so zmenami klímy. A zatiaľ to vyzerá tak, že svojich predvolebných sľubov sa pridržiava.
Trumpova administratíva tvrdí, že akčný plán zameraný na zmenu klímy a ochranu vôd je škodlivý pre spoločnosť. Cieľom tohto plánu je znížiť emisie skleníkových plynov a bojovať proti klimatickým zmenám.
„Príliš dlho sme boli zaťažovaní predpismi o našej energetike“, píše sa na stránke. „Prezident Trump je zaviazaný eliminovať škodlivé a nepotrebné politiky“. Aby toho nebolo málo, ďalej sa uvádza: „Trumpova administratíva sa bude zaoberať revolúciou v ťažbe bridlicovej ropy a plynu, aby sa tak zvýšili pracovné miesta a rástla prosperita pre milióny Američanov“.
Avšak sektor energetiky zaoberajúci sa obnoviteľnými energiami zamestnáva v súčasnosti viac ľudí ako odvetvia spojené s ropou, uhlím, či ťažbou plynu v Spojených štátoch.
Trump dlhodobo popiera vedecké dôkazy o klimatických zmenách, čím odporuje názorom drvivej väčšiny odborníkov a vedcov, ktorí sa tejto problematike venujú už dlhé roky.
V reakcii na Trumpove inaugurovanie za prezidenta sa rýchlo zmenila aj web stránka Bieleho domu. Ešte vo štvrtok, 19. januára, teda deň pred inauguráciou, ste mohli nájsť odkazy na stránke týkajúce sa boja proti klimatickým zmenám.
Na novom webe sa ale píše iba o tom, že energetická potreba USA musí ísť ruka v ruke so zodpovednosťou o životné prostredie, o ochranu čistého vzduchu a čistých vôd. Taktiež zachovanie prirodzených biotopov a prírodných rezervácií si kladú ako veľkú prioritu.
No nepíše sa nič o obnoviteľných zdrojoch energie. Práve naopak píše sa o „čistom uhlí“, čo môžeme vnímať ako oxymoron, keďže tieto dve slová sa navzájom vylučujú. Uhlie je fosílnym palivom a pri jeho spotrebovávaní sa o čistom uhlíku hovorí len veľmi ťažko a teoreticky. V praxi, uhlie patrí medzi najväčší problém v súvislosti s klimatickými zmenami. Trumpova administratíva sa tiež zaviazala, že bude podporovať oživenie amerického uhoľného priemyslu.
Je známe, že Trumpov prechodca, Barack Obama bol zástancom znižovania vypúšťania skleníkových plynov. Bohužiaľ, zatiaľ to vyzerá tak, že súčasný prezident sa touto cestou zatiaľ nevydáva. Dôkazom toho môže byť aj stránka o klimatických zmenách, ktorá je momentálne nefunkčná.
Dúfame, že toto sú len prvotné úkony a len akési „pochybenia“, ktoré sa časom zmiernia a napravia. Pevne veríme, že poradcovia nového prezidenta nebudú voči klimatickým zmenám hrať „mŕtveho chrobáka“ ale postavia sa k tomu veľkému problému zodpovedne a budú sa ním aj reálne zaoberať. Ak nie, tak potom to môže mať v budúcnosti veľmi nepríjemné následky, ktoré neponesú na svojich pleciach iba občania USA, ale všetci ľudia na celej planéte.
interez.sk (mmm), iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku