V roku 1984 otvorili v najväčšom meste Indie prvú skládku odpadu. Rýchlorastúce Dilí, ktoré dnes v metropolitnej oblasti obýva takmer 20 miliónov obyvateľov, si čoskoro vyžiadalo výstavbu ďalších dvoch. Prvá a dodnes najznámejšia je Ghazipur, ktorej miestni nepovedia inak ako Mount Everest. Je už takmer taká vysoká ako najväčší minaret v Indii a čoskoro prekoná aj Tádž Mahal. Pritom už desaťročia nemala vôbec fungovať.
V roku 2020 bude skládka Ghazipur vo východnej časti Dillí vyššia ako ikonická indická pamiatka Tádž Mahal zapísaná v prestížnom zozname UNESCO, píše o tom britský portál Independent. V súčasnosti dosahuje skládka odpadu Ghazipur výšku viac ako 65 metrov. Podľa ScienceAlert „vyrastá“ aktuálne medziročne približne o 10 metrov. Každý deň na nej totiž pribudne viac ako 2 000 ton odpadu. Najnovšie tak na vrchole skládky pribudlo lietadlá varujúce osvetlenie.
Skládka Ghazipur vznikla v roku 1984. Čoskoro k nej v hlavnom meste Indie pridali ďalšie dve. Ghazipur dosiahla výšku 20 metrov, čo predstavovalo jej maximálne naplnenie a skládka mala byť uzavretá. Nestalo sa tak. Rovnako neboli po naplnení uzavreté ani skládky Bhalswa a Okhla. Keďže je však Ghazipur najväčšia, práve ona dostala prezývku Mount Everest a stala sa aj neslávne známou ďaleko za hranicami krajiny.
V roku 2018 zomreli na Ghazipure dvaja ľudia. V dôsledku zosuvu časti odpadu po mohutných dažďoch si nahromadený odpad na mieste, ktoré už dávno nemalo fungovať, vyžiadal dva ľudské životy. V reportáži celú situáciu priblížil The New York Times. Smrť dvoch ľudí priniesla vyšetrovanie úradov, ktorých odporúčanie znelo jasne. Čo najskôr skládku uzatvoriť a časť odpadu previezť na nové miesto. Nestalo sa tak a skládka bola opäť otvorená a uvedená do prevádzky.
Skládka odpadu však nepredstavuje len bezprostredné riziko pre tých, ktorí sa pohybujú v jej tesnej blízkosti. Tisícky ton nahromadeného odpadu sa rozkladá a generuje metán i teplo. Okrem toho skládka znečisťuje ovzdušie ďalším množstvom nebezpečných látok. Rovnako ako vzduch, znečisťuje odpad aj pôdu a vodu. Ghazipur totiž nemá žiadny čistiaci systém, ktorý by zadržoval výluh, ktorý sa rozkladom odpadu produkuje. Portál ScienceAlert uvádza vyjadrenie miestneho doktora z východného Dillí, ktorý prijíma viac ako 70 pacientov s problémami s dýchacími cestami zapríčineným znečisteným ovzduším každý deň.
India každoročne vyprodukuje takmer 170 miliónov ton tuhého komunálneho odpadu, čím sa celosvetovo zaraďuje na tretie miesto za USA a Čínu. Vyplýva to zo štatistík Statista za rok 2017. Podľa správy vydanej Svetovou bankou v roku 2018 má globálne množstvo ľudstvom vyprodukovaného odpadu do roku 2050 vzrásť o 70%. Pre krajinu ako India, kde je odpadové hospodárstvo na veľmi slabej úrovni, môže teda ešte väčšie množstvo odpadu v najbližších desaťročiach predstavovať priam neriešiteľný problém.
Nahlásiť chybu v článku