Každý rok zasiahne Mexiko aspoň 4 200 zemetrasení, ktorých magnitúda poľahky presahuje silu 4,5 a omnoho viac. V septembri 2017 zasiahlo Mexiko zemetrasenie o sile magnitúdy 8,2, čo malo za následok desiatky mŕtvych a minimálne 200 zranených ľudí. Po tejto udalosti sa geológovia rozhodli upriamiť na toto územie o čosi viac pozornosti.
Zemetrasenia sa odohrávajú všade na svete. Vo väčšine prípadov je to dôsledok toho, že sa o seba trú dve tektonické platne. Vďaka tomu vznikne tlak seizmickej energie, ktorý sa ťahá na povrch. Tu ho my ľudia pociťujeme, ako trasúcu sa Zem. Zemetrasenie tak silné, aké sa odohralo na konci leta 2017, však vedcov poriadne zarazilo. Nie len pre jeho silu, ale aj lokalitu epicentra.
Tá totiž nebola na hranici so severoamerickou platňou, ale priamo na kokosovej platni. Ako ste sa už asi dovtípili, dôvodom bol fakt, že tektonická platňa sa roztrhla na dve. Tento jav je natoľko vzrušujúci, že geológovia sa išli potrhať, aby mali čo najskôr výsledky svojho prieskumu. A prišli na to, že platňa sa roztrhla z viac než jednoduchého dôvodu.
Kokosová platňa sa ponárala stále hlbšie. V istom bode však narazila na tvrdší bod, kde sa začala ohýbať. Je bežným fyzikálnym javom, že keď niečo pridlho ohýbate, v konečnom dôsledku sa to pretrhne na dva kusy. Avšak v prípade tektonickej platne to nie je tak zvyčajný jav. Prasklina, ktorú tento jav spôsobil, je široká 160 kilometrov a dlhá 97 kilometrov. Zároveň siaha do hĺbky 16 kilometrov.
Unikátna je aj lokalita trhliny. Stalo sa tak v priekope, teda v najhlbšej časti oceánu. Za to môžeme byť v skutočnosti radi, pretože keby sa niečo podobné stalo v morskej oblasti, zemetrasenie by spôsobilo tak masívne tsunami, že by sa z neho Mexico spamätávalo dodnes. Vedci však doteraz netušia, prečo sa niečo také odohralo a prečo práve tu.
Uvádzajú, že majú niekoľko teórii, ktoré s istotou nemôžu potvrdiť. Pokiaľ sa však podarí túto záhadu rozlúsknuť, môže to mať v budúcnosti veľký dopad na záchranu životov pri hrozbe podobných scenárov.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku