Nachádza sa totiž na poriadne nedostupnom mieste, vysoko v Andách a navyše je pamiatka z troch strán obklopená riekou Urubamba. Človek však nie je tvor, ktorý by sa nechal tak ľahko odradiť a ročne ho navštívia tisícky turistov. Ako uvádza portál Science Alert, vedcom sa konečne podarilo odhaliť, prečo je Machu Picchu práve takáto.
V čom spočíva tajomstvo Machu Picchu?
Vedci si myslia, že tajomstvo polohy Machu Picchu netreba hľadať na povrchu, nachádza sa totiž pod ním. Mesto Inkov sa totiž nachádza na mieste, kde sa stretávajú tektonické platne. Vďaka tomu sa v priebehu miliónov rokov dostalo na povrch také množstvo kameňa, že ho Inkovia mohli poľahky využiť ako stavebný materiál.
Spôsob, akým bolo mesto postavené, fascinuje odborníkov z rôznych odborov už celé roky. Napríklad, niektoré časti mesta sú postavené tak, že medzi kameňmi nie je takmer žiadna medzera a navyše, nenachádza sa medzi nimi malta, ktorá by ich spojila. Práve množstvo kvalitného kameňa je dôvodom, prečo stojí mesto tam, kde sa nachádza. Inkovia mohli investovať viac energie do opracovávania kameňa a do výstavby a nemuseli sa zaoberať tým, ako stavebný materiál premiestniť.
Na zlome tektonických platní
Pre Geo Society sa vyjadril geológ Rualdo Menegat z jednej z brazílskych univerzít a hovorí, že umiestnenie Machu Picchu určite nie je náhodné. Podľa neho by bolo takmer nemožné vybudovať taký veľký komplex na tak nedostupnom mieste vysoko v Andách, keby tam už nebol stavebný materiál. Vďaka satelitným snímkam a rôznym meraniam sa podarilo zmapovať zlom pod jednou z citadel a ukázalo sa, že niektoré trhliny spôsobené tektonickými platňami sú dlhé až 175 kilometrov. Machu Picchu sa navyše nachádza na mieste, kde sa tieto zlomy stretávajú a vytvárajú veľké X.
Machu Picchu nie je jediným mestom Inkov, ktoré bolo vystavené na zlomoch tektonických platní. Podobne sú situované napríklad aj mestá Ollantaytambo, Pisac, či Cusco. Dokonca aj schodiská v mestách do istej miery kopírujú zlomy tak, aby si Inkovia čo najviac uľahčili prácu. Zdá sa, že Inkovia boli skutočne majstrovskí stavitelia, pretože bohaté zásoby stavebného materiálu nebolo to jediné, čo ich na dané miesto pritiahlo. Tektonické zlomy totiž pomáhali aj pri odvodení.
Od starovekých kultúr sa máme čo učiť
V oblasti nie sú ničím výnimočným prudké dažde a následné záplavy, vďaka svojmu umiestneniu sa im však Machu Picchu vyhlo. Vedci sa domnievajú, že práve vďaka tomu sa pamiatka v tak skvelom stave zachovala dodnes, vďaka čomu ju aj dnes môže vidieť 1,5 milióna turistov ročne. Je toho veľa, čo o kultúre Inkov stále nevieme, isté však je, že podobne ako Egypťania, boli skvelými architektmi a moderný človek sa od nich jednoznačne má čo učiť.
sciencealert
Nahlásiť chybu v článku