Na dne Indického oceánu chýba masívny kus hmoty, ktorý je hlboký približne 100 metrov. Na túto, pre vedcov doposiaľ nevysvetliteľnú záhadu, upozornil geoid, fyzikálny model povrchu Zeme pri strednej hladine svetových oceánov. Prednedávnom vedci prišli s novým vysvetlením, ktoré môže pomôcť objasniť túto záhadu.
Aby sme mohli pochopiť, čo sa vlastne stalo, musíme vychádzať z toho, že zem nie je úplne guľatá. Má sférický tvar, no gravitačný potenciál na jednotlivých miestach planéty nie je všade rovnaký. Práve geoid zachycuje ekvipotenciálnu plochu voči gravitácii. Na rôznych miestach planéty je úroveň tohto gravitačného potenciálu rôzna. Abnormalita nízkej úrovne geoidu (IOGL) v Indickom oceáne však u vedcov vyvoláva značné obavy.
Všetko je inak, ako si doposiaľ mysleli
Masívny kus podmorského dna v Indickom oceáne, hlboký asi 100 metrov, jednoducho chýba a nikto nevie vysvetliť, prečo je to tak. Doposiaľ sa vedci domnievali, že príčinou tohoto javu je stará litosferická doska, ktorá sa potopila pred niekoľkými miliónmi rokov, avšak táto teória sa doposiaľ nikdy nepotvrdila.
Nízky geoid/gravitačný potenciál Indického oceánu (IOGL) ukázal, že pod Indickým subkontinentom dochádza k obrovskému masovému deficitu. Hmota, má oveľa menšiu hustotu a je ľahšia, ako sa doposiaľ predpokladalo. Keďže vedci pre teóriu potopenia starej litosferickej dosky nemali dostatočné dôkazy, skúmali ďalej, čo je príčinou tohto javu. Závery nového výskumu sa prikláňajú k tomu, že príčinou tohto javu je tzv. superplume, ktorý sa šíri z afrického kontinentu. Môžeme si to predstaviť ako prelievanie horúcej hmoty v plášti Zeme, ktorá pomaly rozdeľuje Afriku. Odtiaľ sa táto hmota odchyľuje smerom na východ, pričom sa zastaví práve pri mieste, na ktorom je nízka úroveň IOGL. Podľa slov profesora Ghosha, tento horúci a ľahší materiál sa tiahne do hĺbky 300 až 900 kilometrov, pričom sa nachádza v severnom Indickom oceáne.
Je to dôkaz toho, že na našej Zemi i naďalej prebieha pohyb kontinentov.
indy100.com, iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku