Foto: Pixabay

Vedcom sa podarilo uskutočniť najväčšiu štúdiu, zaoberajúcu sa genetickým vplyvom na farbu vlasov.

Prirodzenú ryšavú farbu vlasov má približne iba 1- 2% ľudskej populácie. Ak ste sa niekedy zamýšľali, prečo sa neradíte do tejto skupiny práve vy, prinášame vám dôvod, ktorý sa podaril zistiť vedcom. Tí sa zaoberali detailným výskumom genetických vlastností ovplyvňujúcich farbu vlasov. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Univerzita v Edinburghu sa zaoberala doposiaľ najväčšou genetickou štúdiou farby vlasov. Podarilo sa im tak zistiť, čo presne stojí za odlišnosťami vo farbách vlasov a konkrétne, prečo vznikajú ryšavé vlasy. Predpokladalo sa, že za vznik ryšavých vlasov môže gén MC1R. Ide o takzvaný recesívny gén, ktorý sa však u dieťaťa nemusí prejaviť ani v prípade, že obaja rodičia majú ryšavé vlasy. To znamená, že okrem tohoto génu musia zohrávať úlohu aj ďalšie.

Foto: Pixabay

Výskumný tím na sa zaoberal štúdiom DNA takmer 350-tisíc ľudí, zo vzoriek zozbieraných vďaka UK Biobank. Pri porovnaní ľudí s ryšavými vlasmi a s ľuďmi, ktorí ich majú hnedé či čierne, sa vedcom podarilo nájsť až osem predtým neznámych genetických rozdielov.

Rovnako tiež odhalili rozdiely v takmer 200 génoch pri ľuďoch s blond alebo hnedými vlasmi. „Teší nás, že táto práca odhalila väčšinu genetických faktorov, ktoré prispievajú k rozdielom vo farbe vlasov u ľudí,“ hovorí Albert Tanesa z Roslinského inštitútu univerzity v Edinburghu.

Foto: Pixabay

„Využili sme možnosti UK Biobank, čo je obrovská a jedinečná genetická štúdia pol milióna ľudí vo Veľkej Británii. To nám umožnilo uskutočniť túto štúdiu a prísť tak so zásadnými objavmi,“ povedal profesor Ian Jackson z oddelenia zaoberajúceho sa výskumom ľudskej genetiky na lekárskej fakulte univerzity.

Celá táto unikátna štúdia bola publikovaná v Nature Communications a financovaná Radou pre lekárske výskumy a Radou pre výskum biologických vied.

bbc.com
Uložiť článok

Najnovšie články