Foto: arek_gola (Instagram), Gianandrea Villa (Unsplash)

Byť mladým je niekedy ťažké. Veď, komu sa chce dookola rodičom vysvetľovať, že svet sa zmenil? Tieto situácie určite poznáte aj vy.

Generácia Y je termín, ktorý poväčšine označuje ľudí narodených koncom 80. a v 90. rokoch 20. storočia. Často sa im hovorí aj mileniáli a rozhodne ide o najzvláštnejšiu generáciu, ktorá aktuálne planétu Zem obýva. Ruku na srdce. Každodenne sa stretávame s nepochopením, krútením hlavou nad našimi životmi a neustálym vysvetľovaním, že doba už nie je taká, ako kedysi. Napriek tomu, vždy chceme veci riešiť po svojom. Nastavme si však i vlastné zrkadlo. Predsa len sa dá pochopiť, prečo nám niekedy starší nerozumejú. Napríklad pri týchto veciach. 

„Kedy si konečne nájdeš normálnu prácu?“

YouTuberi, copywritteri, bloggeri, influencer či freelancer. Okrem generácie Y len málokto tuší, čo vlastne tieto slová znamenajú. Pri týchto povolaniach 21. storočia sa treba pripraviť na jedno. Staršej generácii budete musieť neustále vysvetľovať, čo vlastne robíte a že, áno, znie to neuveriteľne, ide o skutočnú prácu, ktorá vás živí a platí vaše účty. Na rodinných oslavách a stretnutiach sa však aj tak treba pripraviť na vyčistenie žalúdka od starej mamy, so scenárom: kedy si už konečne nájdeš normálnu prácu?

„Ten telefón máš prilepený k ruke?“

Možno si ešte ako deti pamätáte časy, keď ste svojim kamarátom zvonili na zvončeky či kričali na okno, aby ste ich vyhnali von. V súčasnom online svete sa mnohé, z kedysi bežných vecí, stali len archaizmom. Zmenila sa aj ľudská komunikácia, ktorá sa z osobnej formy presunula do sveta internetu. Príde nám to úplne bežné, príjemné a prirodzené. Napriek tomu neustále počúvame „vtipy“ o tom, či sa nám ten telefón prilepil k ruke. Na druhej strane, niekedy to tak skutočne je.

Foto: Jacob Ufkes (Unsplash)

„To chceš prespať u cudzieho človeka?“

Namiesto fakultatívneho výletu autobusom k Jadranskému moru volíme celkom inú formu cestovania. Niekedy stopom, častejšie nízkonákladovými leteckými spoločnosťami, ktoré čas od času pre štrajky lety zrušia. Pre staršie generácie je však často najviac nepochopiteľná forma ubytovania. Namiesto hotela s raňajkovými švédskymi stolmi radšej prespíme u cudzieho človeka, ktorého sme našli cez nejakú mobilnú aplikáciu. Kým tí zodpovednejší si s majiteľom ubytovania vymenia aspoň pár e-mailov, rodičia tých druhých len dúfajú, že ich ratolesti neskončia prvý deň dovolenky bez dokladov na farme s jahodami.

Foto: Atlas Green (Unsplash)

„Čo to máš zas na sebe?“

Je logické, že sa Slovensko po páde socializmu v 90. rokoch a neskôr v novom tisícročí zmenilo na nepoznanie. V spojení s módou, štýlom obliekania a financiami, ktoré sme za oblečenie a doplnky ochotní minúť, sme to však my, generácia Y, posunuli na celkom novú úroveň. V rebríčku priorít nám (niektorým) vôbec nerobí problém minúť za topánky v extrémoch rádovo až stovky eur. Priznávať sa staršej generácii k tomu neradno. Beztak majú čo robiť, aby prehltli všetky tie módne trendy a na kolenách nám nepozašívali už vo fabrike vystrihnuté diery na nohaviciach.

Foto: ian dooley (Unsplash)

„Nechceš už vstávať? Veď je víkend.“

Oxymoron, paradox, najhlúpejšie slová víkendu. Veď načo by sme vstávali pred 10., 11. či 12. hodinou? Pre sobotné upratovanie určite nie. Denný režim generácie Y je diametrálne odlišný ako ten, na ktorý sú od mala zvyknutí naši rodičia. V čase, keď oni už driemu pred televízorom, my vyrážame do ulíc. Naopak, keď oni už majú polovicu víkendových povinností za sebou, my sa zoznamujeme so sobotným či nedeľným „ránom“. A buďme úprimní, nedeje sa to len počas víkendu. Zrazu práca YouTubera, copywrittera, bloggera, influencera či freelancera s pohyblivou pracovnou dobou a vyspávaním do obeda neznie tak zle čo?

Foto: Gregory Pappas (Unsplash)

Každý z nás sa s týmito a podobnými situáciami stretol už nespočetnekrát. Hoci sme už dospelí, rodičia aj starí rodičia nám do života stále vnášajú prežitky z dôb, kedy sa rifle platili bonami v Tuzexe. Začni konečne veci riešiť po svojom. Zisti viac na posvojom.sk.

Pozri aj: 26-tisíc km a 10 mesiacov stopovania naprieč Áziou. Dvaja mladí Slováci vám poradia, ako bežný život vymeniť za cestovanie po svete

Uložiť článok

Najnovšie články