Tie sú závislé na ópiu a pre svoju dávku sú schopné urobiť čokoľvek. Farmári sa snažia ustrážiť si svoju úrodu a preto polia strážia vo dne aj v noci. Proti papagájom sú však bezmocní. Tí sú totiž schopní položiť aj svoj život len, aby mohli ukojiť svoju túžbu po droge. Ópium v Madhjapradéši je pestované pre lekárske použitie, no toto odmietajú rešpektovať mieste gangy závislých vtákov.
Nech to znie akokoľvek absurdne a humorne zároveň, závislé papagáje predstavujú skutočný problém. „Vyskúšali sme proti ním už snáď všetky možné triky,“ sťažujú sa zúfalí farmári pre NDTV, ktorým tieto vtáky spôsobujú mimoriadnu škodu. Jedna makovica má v sebe približne 20 až 25 gramov ópia, no papagáje sa chodia sem kŕmiť v masívnych kŕdľoch a to aj tridsaťkrát za deň.
#WATCH: Parakeets destroy opium crops in Neemuch, Madhya Pradesh pic.twitter.com/nURIGDoraL
— ANI (@ANI) February 25, 2019
Nie je to vôbec prvýkrát, čo úrody v Indii začali ohrozovať závislé vtáky. Prvé zmienky o náletoch nafetovaných papagájov v tejto oblasti pochádzajú z roku 2015. Ich techniky sú pritom omnoho sofistikovanejšie, ako by sa mohlo zdať. Okrem toho, že si papagáje počkajú kým farmári makovice narežú, našli si aj ďalšiu techniku.
Jeden z farmárov povedal v roku 2017 pre portál The Mirror, že „papagáje vo väčšine prípadov vydávajú zvuky, pokiaľ sa nachádzajú v skupinách„. Závislé papagáje však zostávajú v absolútnej tichosti, pretože vedia, že sa im neoplatí na seba upozorňovať. V tom istom roku (2017) vydalo oddelenie narkotík indickej vlády výstrahu pred takýmito vtákmi. Už vtedy totiž dochádzalo ku krádežiam ópia v niekoľkých rôznych regiónoch.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku