Foto: Wikimedia Commons

Napriek tomu, že Robert Liston bol uznávaný lekár vďaka svojej povesti najrýchlejšieho chirurga, zapísal aj do odvrátenej strany histórie medicíny.

V časoch, kedy neexistovala anestézia, museli byť chirurgovia počas operácie kreatívni. A museli ju zvládnuť v čo najkratšom čase, aby tak minimalizovali pacientovu bolesť. Jeden z najefektívnejších spôsobov bol vykonať operáciu do piatich minút. Tak, aby pacient dlho netrpel a nestihol vykrvácať. Vždy sa však nájdu aj nevýhody osvedčených techník, obzvlášť, keď hovoríme o období spred dvesto rokov. Jedným z najznámejších chirurgov, ktorí sa vyznačovali svojou rýchlosťou, bol doktor Robert Liston.

Článok pokračuje pod videom ↓

Robert Liston sa narodil v roku 1794 v škótskej dedine Ecclesmachan. Študoval medicínu na univerzite v Edinburghu a za krátku dobu sa začal zaujímať o anatómiu. Rozhodol sa upriamiť svoju pozornosť na chirurgiu a čoskoro si získal pozornosť okolia, ako veľmi šikovný lekár. Bol známy, ako „najrýchlejšia čepeľ na západnom konci“. Liston bol najzručnejší práve v amputáciách. V tom čase sa štatisticky úmrtnosť pri takýchto zákrokoch pohybovala na úrovni 25%, zatiaľ čo Listonova štatistika úmrtnosti bola iba 10%.

Wikimedia Commons

Britský chirurg a spisovateľ Richard Gordon, ktorý zomrel tento rok vo veku 95 rokov, bol expertom na Listonovu prácu. Tvrdil, že Liston dokázal urobiť amputáciu za dve a pol minúty, dokonca mal aj osobný rekord, ktorý predstavoval čas 28 sekúnd. Bol si tak istý svojou rýchlosťou, že mal aj vlastnú frázu, ktorou začínal každú operáciu. „Stopujte ma, páni,“ hovoril, zatiaľ čo držal svoj nôž. „Stopujte ma.“ Za svoju prácu bol veľmi vážený. Pritrafila sa mu však aj operácia, ktorá nebola až tak úspešná.

Liston bol uprostred amputácie, zatiaľ čo jeho pacient ležal na stole. Ako pracoval so svojim nožom, bol tak sústredený na rýchlosť, že svojmu asistentovi odrezal dva prsty aj s pacientovou nohou. Keď svojim nožom švihol späť, zasiahol cez kabát neďaleko stojaceho muža, ktorý tu bol ako pozorovateľ. Poškodili sa mu pritom životne dôležité orgány a padol na zem mŕtvy. Pacient a Listonov asistent umreli na gangrénu a tým pádom išlo o prvú a jedinú operáciu v histórii, pri ktorej nastala 300 percentná úmrtnosť.

Wikimedia Commons

Liston mal aj ďalšie prípady, ktoré nedopadli zrovna šťastne, no aj napriek tomu išlo o jedného z najúspešnejších lekárov svojho času. Po jeho smrti jeho nasledovatelia vztýčili mramorovú sochu a vytvorili cenu vyznamenania pre študentov na jeho počesť.

Pozri aj: Tento pavián bol zamestnancom železníc celých 9 rokov. Všetky svoje úlohy plnil bezchybne a za vykonanú prácu dostával pivo

all-that-is-interesting.com
Uložiť článok

Najnovšie články