Foto: Profimedia

Výskum Inštitútu pre výskum práce a rodiny zistil, že 62,4 percenta z oslovených detí zažilo fyzické násilie a 3,3 percenta z nich bolo obeťou sexuálneho násilia.

Detskej obeti násilia pomôže každý siedmy dospelý. Pri príležitosti Svetového dňa prevencie týrania a zneužívania detí to dnes uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na Slovensku sa v súčasnosti koná 7. ročník podujatia upozorňujúceho na dôležitosť ochrany detí pred násilím a potrebu včasnej intervencie. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Michaela Slivková Kirňaková.

Takmer 63 % detí zažilo fyzické násilie

Foto: Profimedia

Výskum Inštitútu pre výskum práce a rodiny ukázal, že 62,4 percenta z oslovených detí zažilo fyzické násilie a 3,3 percenta z nich bolo obeťou sexuálneho násilia. „Sú to hrozné čísla a čo mňa najviac prekvapilo je, že dieťaťu, ktoré sa stalo obeťou násilia, alebo vie, že sa násilie pácha v jeho okolí, pomôže až siedmy oslovený dospelý človek. Ani len nám nenapadne, že násilie môže byť tak blízko,“ konštatoval minister.

Práve preto má Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí, ktorý každoročne pripadá na 19. november, upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím a potrebu včasnej intervencie. „Ak za vami príde dieťa, vaše, susedovo, kamarátovo, že má nejaké tajomstvo, ktoré vám chce povedať, alebo vám povie, že jeho spolužiak či kamarátka má problém, venujte mu plnú pozornosť. Nebuďte až ten siedmy dospelý, ktorý zasiahne. Skráťme detské trápenie čo možno naviac,“ vyzval všetkých dospelých minister Krajniak.

Ako by mal reagovať dospelý?

Foto: pexels

V roli prijímateľa detského volania o pomoc sa môže ocitnúť ktokoľvek z nás a prejav detskej dôvery nás môže prekvapiť. Preto Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky ochrany detí pred násilím, ktoré patrí pod Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR), prináša postup, ako reagovať, keď sa dieťa zdôverí o násilí – detstvobeznasilia.gov.sk.

Slivková Kirňaková priblížila, že Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky ochrany detí pred násilím, ktoré spadá pod ministerstvo práce, prináša postup, ako reagovať, keď sa dieťa zdôverí o násilí. Informácie nájdu záujemcovia na vládnej webstránke Detstvo bez násilia. Ak ste obeťou násilia, neváhajte vyhľadať pomoc. Kontaktovať môžete políciu, prípadne aj linku dôvery alebo iné inštitúcie, ktoré sa tejto problematike venujú.

Uložiť článok

Najnovšie články