Mala hrubé obočie, dlhé tmavé vlasy, fúzy nad hornou perou a už na prvý pohľad vyzerala skôr ako muž, než žena. Napriek tomu pred storočím dokázala svojím šarmom okúzliť mužov natoľko, že až 13 jej nápadníkov spáchalo samovraždu, pretože ich odmietla. Počet tých, ktorí si chceli získať jej srdce a telo, sa však pohyboval v tisíckach.
Stala sa virálnou
Dnes v médiách o nej dominujú zmienky ako o fúzatej princeznej, ktorej sa podarilo zaujať mužov, ale aj ženy, pretože jej závideli krásu. So súčasným ideálom sa však nezhoduje, a preto získala prívlastky ako najškaredšia panovníčka. V kontraste s informáciami o tom, ako lámala mužské srdcia a bola symbolom krásy, sa stala dokonalým adeptom na vznik meme obrázkov.
To je „princezná Qajar“, ktorá obletela sociálne siete. „Princezná Qajar. Symbol krásy v Perzii. 13 mladých mužov sa zabilo, pretože ich odmietla,“ svieti pri meme obrázku s jej podobizňou. Samozrejme, toto spojenie vyvolalo to, že sa tieto meme začali šíriť a ľudia po celom svete sa zabávali na istej princeznej s nie veľmi vábnym vzhľadom. Veď čo tam po tom, že to vlastne ani nemusí byť pravda. Ľudia sa jej začali smiať skôr, než poznali kontext či dostali pravdivé informácie.
Pre jej vzhľad vznikli hnusné vtipy
Jeden z takýchto meme obrázkov sme našli na médiu 9gag, kde si návštevníci túžiaci po humore prišli skutočne na svoje. V komentároch vznikla smršť viac ako tisícky komentárov, v ktorých princeznú Qajar pourážali, pridali jej fotografie v krátkej sukni a zároveň prosili, aby sa znova zahalila, pretože sa na to nemôžu pozerať. Písali „vtipy“ o tom, že presne toto je dôvod, prečo vznikla burka. Nechýbali ani narážky na to, že tí muži ju chceli iba pre peniaze, že Peržania sú zjavne slepí a svojich „nápadníkov“ dala vlastne zabiť ona, pretože ju odmietli a nechcela si pokaziť povesť. Nechýbal ani komentár, podľa ktorého je pán na fotografii skutočným obrazom feministky.
A to všetko iba preto, ako vyzerala. Presnejšie, lebo nevyzerala podľa ideálu krásy niekoho na internete. Tu by sme mohli rozobrať hneď niekoľkých mylných stereotypizácií, ktoré akože majú byť vtipné, ale nie sú. Pozrime sa však na „princeznú Qajar“ komplexne.
Skutočne o významnej historickej osobnosti dokáže dnešný človek rozprúdiť búrlivú diskusiu iba v spojení s tým, ako vyzerala? A skôr ako o niekom začneme rozširovať informácie, nemali by sme si ich radšej najprv overiť?
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- kto bola naozaj „princezná Qajar“;
- prečo je hlúpe sa na Qajar smiať, keď nepoznáte kontext;
- čím sa preslávila;
- čo vlastne na celom príbehu nesedí.
Po zakúpení predplatného tiež získaš
- Články bez reklám na Interez, Odzadu, EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Prístup k exkluzívnym benefitom
Nahlásiť chybu v článku