Pripomína vám to niečo? Áno, veľmi nápadne sa táto situácia podobá na prácu chirurgov vo fantastickom thrilleri Face Off, v ktorom si vymenili tváre John Travolta a Nicolas Cage. Našťastie až do takýchto extrémov francúzski lekári nezachádzali. No od vykonania celkom prvej transplantácie tohto typu, prebehlo menej ako štyridsať ďalších.
Pred dvomi mesiacmi sa však odohrala situácia, pri ktorej telo pacienta odmietlo prijať transplantát, a tak sa lekári rozhodli pre druhý pokus. Pri transplantácii tváre však býva odmietnutie trvalým problémom, takže nastali veľké pochybnosti ohľadom toho, či táto operácia bude niekedy úspešná. Avšak celkom zjavne žijeme v budúcnosti, pretože tento jav svedčí o tom, že pokrok je nezastaviteľný. Z výsledkov, ktoré publikovala francúzska biomedicínska agentúra totiž plynie, že re-transplantácia je možná.
A to značí, že opakovaná transplantácia v prípade odmietnutia, môže byť úspešná. Pre svet vedy a pre svet medicíny obzvlášť, je toto skutočne veľký moment. Príjemca transplantovaného orgánu vždy čelí možnosti, že jeho telo ho odmietne. Ako prevencia slúžia imunosupresívne lieky, ktoré musí pacient brať do konca života. Tie však tiež obnášajú isté riziko a vedľajšie účinky. V roku 2016 umrela Isabelle Dinoire, prvý človek, ktorý kedy podstúpil transplantáciu tváre. Isabelle umrela na rakovinu a experti sa domnievajú, že za jej ochorenie môžu práve tieto lieky, ktoré počas posledných 12 rokov života musela užívať.
Aj napriek tomu, že títo pacienti čelia ohromnému množstvu riskantných efektov, stále sú ochotní takúto operáciu podstúpiť, keďže to považujú za svoju jedinú nádej. „Je to síce tvár niekoho iného, no keď sa na seba pozriem do zrkadla, vidím seba,“ povedala Isabelle potom, čo bola jej transplantácia úspešne dokončená. Jej história sa započala vo Francúzsku, no odvtedy bola vykonaná v ďalších siedmych krajinách. Napriek tomu stále nie je považovaná za bežný zákrok.
Aj keď tu hrozí odmietnutie či infekcia, stále je to nádej na normálny život a práve preto si táto procedúra nachádza svojich priaznivcov. Celkom prvú transplantáciu tváre v Spojených štátoch amerických viedol český plastický chirurg Bohdan Pomahač. Na fotografii sa vľavo nachádza pacient, zatiaľ čo napravo môžete vidieť doktora Pomahača.
Žiť plnohodnotný život je predsa cieľom nás všetkých. Veď práve preto sa vraví, že zdravie je na prvom mieste. Až potom sú tu veci ako šťastie či láska, ktorých by sme sa bez zdravia nenabažili. Väčšina ľudí, ktorí túto transplantáciu podstúpili boli do slova v koncoch. Jedným z nich bol hasič, ktorý v roku 2001 utrpel extrémne ťažké popáleniny pri požiari, počas ktorého sa naňho zrútila strecha. Úspešná transplantácia tváre mu dala druhú šancu na život normálneho človeka.
futurism.com
Nahlásiť chybu v článku