Foto: Dušan Belaň, Dalibor Výberči (Na obzore)

Podľa autorov fotografií existuje len niekoľko miest odkiaľ možno pozorovať Dunaj a Tatry súčasne.

Dunaj a Tatry patria k najväčším prírodným symbolom Slovenska. Európsky veľtok, ktorý našu krajinu ohraničuje z juhozápadu a najmenšie veľhory, ktoré sa týčia na opačnej strane republiky, sú od seba vzdialené vzdušnou čiarou viac ako 180 km. Napriek tomu sa dvom fotografom, Dušanovi Belaňovi a Daliborovi Výberčimu, podarilo zvečniť oba symboly na jednej fotografii. Unikátny záber vyhotovili z maďarského Prédikálószéku vo Vyšehradských vrchoch. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Dunaj, maďarský Vyšehrad, Chabenec, Ďumbier či Kráľova hoľa, ale aj Kriváň a Lomnický štít. Všetky sa objavili na spoločnom zábere počas tohto víkendu na portáli Na obzore, ktorý je venovaný práve diaľkovému pozorovaniu a diaľkovej fotografii. Nadšenci diaľkovej fotografie si doposiaľ mysleli, že jediné miesto, kde možno pozorovať Dunaj i Tatry súčasne, je budapeštiansky vrchol Hármashatárhegy. Ako však ukazujú nové fotografie, mýlili sa.

Foto: Na obzore

Belaň a Výberči sa vybrali na vyhliadku na vrchole Prédikálószék, ktorý sa nachádza neďaleko hraničného priechodu Štúrovo/Ostrihom. Miestna rozhľadňa je pre turistov atraktívna najmä pre výhľad na ohyb Dunaja, no okrem toho ponúka aj krásne výhľady na rozsiahle časti Maďarska i Slovenska. Zábery, ktoré vyhotovila dvojica fotografov počas skorého augustového rána sú však absolútnym unikátom.

Foto: Dušan Belaň, Dalibor Výberči (Na obzore)

Na jednej fotografii sa totiž nachádza prierez celým Slovenskom v severojužnom smere. Na snímke možno pozorovať objekty, ktoré sú od seba vzdušnou čiarou vzdialené viac ako 180 km – od dunajského koryta v blízkosti Vyšehradu až po najznámejšie štíty Tatier. Na snímke je dokonca možné rozoznať aj vrcholy na poľskej strane pohoria Kozi Wierch či hraničné Rysy. Nechýbajú ani Pyšný a Lomnický štít či symbol Tatier v podobe Kriváňa.

Posuvná panoráma slovenských hôr z maďarského Prédikálószéku:

„Bol to v skutočnosti už náš druhý „útok“ na „Prédika“. Prvého júna sme mali poriadnu smolu, keď sa Tatry doslova na poslednú chvíľu pred brieždením začali zmietať v oblakoch. Teraz v polovici augusta svetelné podmienky pre toto pozorovanie síce už nie sú až tak výhodné, ako v dobe okolo letného slnovratu, ale veľmi sa tešíme, že sa to podarilo aspoň v tej podobe, aká je,“ povedali pre portál Na obzore autori fotografií.

Uložiť článok

Najnovšie články