Takmer celý svet s napätím upiera oči k nočnej oblohe a čaká, kedy spozoruje kométu Tsuchinshan-ATLAS. Tá je aktuálne skutočne jasná a pozorovať ju možno z viacerých miest. K Zemi sa najviac priblížila 12. októbra, jej krásu sa však podarilo slovenskému a českému fotografovi zachytiť pred pár dňami.
Nádherné zachytenie kométy
Ako uvádza Česko-Slovenská Astronomická tlačová agentúra, fotografia kométy C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS vznikla nad Lomnickým štítom v stredu 16. októbra, okolo 20:00.
„Z iniciatívy dvoch fotografov Petra Horálka a Tomáš Slovinského vzišiel nápad zachytiť ju v detailoch nad Observatóriom na Lomnickom štíte vo Vysokých Tatrách. Všímavejší divák si všimne i Observatórium na Skalnatom Plese,“ píše v tlačovej správe.
Aktuálne je stále jasná a na Slovensku budú aj počas najbližších dní ideálne podmienky a počasie bude priať jej pozorovaniu. Skúste ju sledovať nad západným obzorom.
„Po splne, ktorý nastal 17. októbra, bude Mesiac na nočnej oblohe vychádzať vždy neskôr, čím sa nám naskytne niekoľko príležitostí pozorovať kométu v celej svojej kráse,“ uvádza tlačová agentúra.
Fotografiu zachytávajúcu krásu kométy môžete navyše urobiť aj vy. „Kométa je naozaj veľmi jasná, zachytiť sa už dá i na mobilný telefón, dokonca z ruky. Aby ste však zachytili peknú snímku, vezmite si pevný statív, fotoaparát a svetelný objektív. Už na krátkych niekoľkosekundových expozíciách vyniká jej chvost,“ radí agentúra.
C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS
Kométa má označenie C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS (vyslovuje sa ču-šin-san–atlas), pričom názov označuje miesta, kde bola objavená.
Systém ATLAS ju v Južnej Afrike spozoroval 22. februára 2023, následne sa ju podarilo spätne dohľadať aj na snímkach observatória na Purpurovej hore v Číne.
Tu ju prístroje zachytili už 9. januára a v observatóriu Palomar dokonca už 22. decembra 2022. Pochádza z tzv. Oortovho oblaku, čo je predpokladaná oblasť na okraji Slnečnej sústavy, ktorá sa označuje za liaheň komét. K Slnku táto kométa prichádza po prvý raz.
Ako pripomenul Marián Dujnič, kométa bola do začiatku októbra viditeľná na rannej oblohe. Od 6. októbra sa nachádzala v blízkosti Slnka, teda na dennej oblohe, aj tu ju však mohli fotografi zachytiť. „Tí najskúsenejší ju vyfotografovali aj v stredu 9. októbra 2024, keď sa nachádzala iba tri stupne od Slnka,“ dodal Marián Dujnič.
Na večernú oblohu sa kométa začala sťahovať v piatok 11. októbra. V tento deň v Bratislave a okolí zapadla pod obzor o 19.05 h SELČ a pri jasnej oblohe ju skúsení pozorovatelia mohli uvidieť buď vizuálne alebo pomocou malého ďalekohľadu ako veľmi jasnú hviezdu.
Nahlásiť chybu v článku