Foto: TASR, NASA

Prvé fotografie Čiernej diery sú historickým momentom.

Od včerajšej popoludňajšej konferencie projektu Event Horizon Telescope sa internetom rýchlosťou svetla šíri prvá fotografia čiernej diery, ktorú sa ľudstvu podarilo vyhotoviť. V našej histórii však možno nájsť niekoľko ďalších záberov, ktoré sa dodnes označujú za prelomové. Ten včerajší tam svoje miesto určite má, no pripomeňme si aj niektoré iné. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Prvá fotografia čiernej diery

Je vzdialená okolo 50 miliónov svetelných rokov a nachádza sa v galaxii M87. Zachytiť sa ju podarilo vďaka súčinnosti celkovo osem teleskopov z celého sveta. Po mnohých rokoch konečne vieme ako tajomná čierna diera vyzerá. Všetko čo ste do včerajšieho popoludnia videli, boli totiž len vizualizácie umelcov. Prvá fotografia nielen že konečne odhaľuje ako taká čierna diera vyzerá, ale poskytuje aj nezlomný dôkaz o jej existencii. 10. apríl 2019 sa tak navždy zapíše do dejín vesmírneho výskumu.

Foto: Prvá fotografia čiernej diery/TASR

Fotografia detstva vesmíru

O tomto snímku sa v septembri 2012 hovorilo ako o obraze útleho detstva vesmíru. Zachytáva totiž galaxie, ktoré sa vytvorili relatívne krátko po tom, ako vznikol vesmír pred 13,7 miliardami rokov. Jedna z nich môže byť vôbec najstaršou doteraz známou galaxiou, keďže pochádza z obdobia, kedy bol vesmír starý iba 380 miliónov rokov, čo je iba zlomok jeho súčasného veku. O snímku sa postaral slávny Hubblov teleskop.

Foto: Archív TASR/AP (NASA)

Orlia hmlovina

Najznámejšou fotografiou Hubblovho teleskopu je však záber Orlej hmloviny. Snímka s názvom Piliere stvorenia uzrel svet v roku 1995 a v tom čase išlo o skutočne obrovskú senzáciu. Hviezdokopa sa totiž od Zeme nachádza vo vzdialenosti viac ako 6500 svetelných rokov. Detailná a nádherná fotografia preto pred 25 rokmi pre vesmírny výskum znamenala obrovský pokrok.

Foto: Piliere stvorenia (Credit: NASA, Jeff Hester, and Paul Scowen (Arizona State University) [Public domain], via Wikimedia Commons)

Panoráma Marsu

Misia roveru Curiosity na povrchu Červenej planéty stále prebieha. Rover bol do vesmíru vynesený v novembri 2011 a v lete nasledujúceho roku už na Zem poslal fotografiu, ktorá nám konečne predstavila povrch Marsu. Curiosity totiž vyhotovil prvú panoramatickú a farebnú fotografiu priamo z povrchu susednej planéty.

Foto: Panoráma Marsu (Archív TASR/AP Photo/NASA)

Tesla Roadster vo vesmíre

Táto fotografia síce nepoukazuje na žiadny veľký vesmírny objav, no má v sebe silnú symboliku. Elon Musk ňou totiž demonštruje obrovský pokrok vo vesmírnom výskume, ktorého dôsledkom je, že sa nekonečno za obežnou dráhou Zeme stáva aj priestorom pre súkromné spoločnosti. Teslu vyniesla vo februári 2018 do vesmíru najsilnejšia nosná raketa sveta Falcon Heavy Muskovej spoločnosti SpaceX.

Foto: Tesla Roadster vo vesmíre (Archív TASR/AP)

Prvá fotografia Zeme z Mesiaca

Posledné tri prelomové fotografie z vesmíru sa týkajú Mesiaca a uvedieme ich v chronologickom poradí. Práve Mesiac bol v minulosti symbolom vesmírnych pretekov, ktoré naštartovali dramatický a rýchly vývoj technológií potrebných na objavovanie vesmíru. Prvú verejnosti prístupnú fotografiu Zeme priamo z Mesiaca vyhotovila v roku 1966 družica Lunar Orbiter 1.

Foto: Prvá fotografia Zeme z Mesiaca (NASA/LOIRP)

Pristátie na Mesiaci

Vesmírne preteky skončili obrovským úspechom amerických astronautov. 20. júla 1969 pristála posádka vesmírnej lode Apollo 11 na povrchu Mesiaca. Na prelomovej fotografii môžete vidieť Buzza Aldrina, pilota lunárneho modulu. Fotografiu vyhotovil veliteľ misie Neil Armstrong. Kým dvaja astronauti zažívali pre ľudstvo historický moment, tretí astronaut Michael Collins ako pilot veliteľského modulu čakal na obežnej dráhe Mesiaca.

Foto: Buzz Aldrin na povrchu Mesiaca (NASA [Public domain], via Wikimedia Commons)

Na odvrátenej strane Mesiaca

Prešlo 50 rokov od momentu, kedy človek vstúpil na povrch prirodzeného satelitu Zeme a súboj o Mesiac začína znovu. Vesmírne spoločnosti z rôznych kútov sveta sa znovu zaujímajú o prašný kamenný satelit našej planéty. Po prvý raz sme vďaka Čínskej spoločnosti pre letectvo a vesmír mohli vidieť to, čo sa nachádza na odvrátenej strane Mesiaca.

Foto: CNSA
Uložiť článok

Najnovšie články