BrightSide

Vedeli ste, že v priemere 1 muž z 12 a 1 žena z 200 žien sú farboslepí? To je už celkom slušné číslo, nemyslíte? Pre tých, čo vidia dobre, je niekedy ťažké si predstaviť, ako musí svet vyzerať, keď nevidíte farby.

Farbosleposť je porucha vrodená, a teda dedičná. Len vo veľmi vzácnych prípadoch ju môžete získať, napríklad keď pracujete dlhodobo so škodlivými chemikáliami, ktoré vám poškodia čapíky. Farbosleposť sa nedá liečiť, no našťastie sa nejedná o veľký hendikep. Určité obmedzenia tieto ochorenia so sebou nesú, no dá sa s tým žiť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Prejavy farebnej slepoty môžu byť odlišné, záleží od toho, ktoré sady čapíkov sú poškodené. Spravidla má postihnutý jedinec problém rozlíšiť červenú a zelenú farbu, v inom prípade je to problém s modrou a žltou farbou. Obrázok hore ukazuje rozdiel v tom, ako vidí rovnaký obrázok človek s normálnym videným a človek s problémom rozlíšiť červenú a zelenú farbu. Na nasledujúcich obrázkoch sa pozrieme na tri najrozšírenejšie formy farbosleposti.

Takto vidí ceruzky človek so zdravým zrakom

colors.finefix.ru

Deuteranomalia je najbežnejšia forma poruchy zraku. Trpí ňou približne 4,63% populácie a často si ju človek ani neuvedomuje. Ide o mutáciu génu zelenej a červenej zložky.

colors.finefix.ru

Protanopia nie je až tak rozšírená, no trpí ňou približne 1% populácie. Ľudia s touto poruchou nedokážu rozlíšiť zelenú a červenú farbu.

colors.finefix.ru

Tritanopia je veľmi vzácna forma farbosleposti. Ide o neschopnosť vnímať modrú a sčasti žltú farbu.

colors.finefix.ru

Absolútna farbosleposť je veľmi vzácna. Trpí ňou len 0,00003% populácie.

colors.finefix.ru

colors.finefix.ru

colors.finefix.ru
colors.finefix.ru
colors.finefix.ru
colors.finefix.ru
colors.finefix.ru

Pozri aj: Ak máte niekedy pocit, že sa na vás niekto pozerá, mali by ste vedieť o tomto. Máte šiesty zmysel?

BrightSide
Uložiť článok

Najnovšie články