Fotka vie zachytiť rôzne okamihy a situácie. Tieto fotografie zachytávajú ľudí a okamihy, ktoré sa nepochybne zapísali do dejín. Skrývajú za sebou neuveriteľné príbehy pri ktorých sa nejde nezamyslieť.
Generál Nguyen Ngoc Loan si vykonáva svoju povinnosť voči vietgongskému väzňovi v Saigone. Odfotil ju v roku 1968 fotograf Eddie Adams tesne pred tým, ako generál stlačil spúšť a stala sa najznámejšou snímkou vietnamskej vojny. Za fotku dostal Pulitzerovu cenu.
Táto snímka pracujúcej ženy, ktorá práve predala pneumatiky svojho auta aby nakŕmila svojich 7 detí reprezentuje chudobu, ktorú priniesla jedna z piesočných búrok.
Protest v Ohiu po tom, čo prezident Nixon posielal vojakov do Kambodže. Pri potláčaní protestu boli zabití štyria ľudia. Škaredý obraz ženy, ktorá plače nad mŕtvym telom študenta získal Pulitzerovu cenu. Tento moment zvečnil John Fillo v roku 1970 a inšpiroval aj Neila Young-a k napísaniu protestnej piesne „Ohio“.
Táto séria dvanástich fotografií bola medzník v biológii, pretože ukázala, že kôň pri behu v istom momente nemá ani jednu nohu na zemi.
Odveta zápasu medzi Muhammadom Alim a Sonnym Listonon bola dosť kontroverzná, pretože Liston padol hneď v prvom kole. Táto fotka Aliho, kde stál nad svojou korisťou sa stala najikonickejšou fotografiou muža, ktorý bol známy ako „Najväčší“.
Žiadny obrázok nepovie viac o úľave Američanov keď sa skončila druhá svetová vojna, ako táto fotografia námorníka, ktorý chytil do náručia sestričku aby ju pobozkal po tom, čo sa dozvedel o konci vojny.
Väzenie Abu Ghraib v Iraku. Fotografia ukazuje, ako americkí vojaci týrali svojich väzňov. Zmenila všeobecnú verejnú mienku mnohým ľuďom o týchto vojakoch.
Táto fotografia opusteného domu po hurikáne Katrina pripomína, ako trpelo mesto New Orleans po jednej z najväčších prírodných katastrof v dejinách USA.
Dokument Eugena Richardsa „Vojna je osobná“ ukazuje vojaka, ktorý prežil brutálny útok, ktorý mu ukradol polku jeho hlavy.
Alabama bola miestom najväčších demonštrácii za ľudské práva, kedy černosi bojovali za rovnosť. Demonštrácie boli potláčané rôznymi spôsobmi, aj takto…
Nahé dievča uteká spolu so skupinou ďalších detí pred bombardovaním jednej vietnamskej dediny napalmom. Prežila iba preto, lebo zhodila svoje šaty. Je to jedna z mnoha ocenených fotiek, ktoré ukazujú zverstvá amerických vojen.
Tisíce bielych ľudí sa stretlo, aby spolu obesili černochov, ktorí znásilnili bielu ženu. Fotografia je pripomienkou toho, čo sa niekedy dialo v USA.
Jedna z mála zachovaných snímok z dňa D. Rozmazaná snímka bola krátkym zábleskom pre mnohých ľudí na svete, ktorým pripomenula krutosť druhej svetovej vojny.
Neil Armstrong odfotil astronauta Buzza Aldrina počas prvého ľudského výletu na Mesiaci.
Martin Luther King dvíha svoju ruku a hovorí že má sen v roku 1963. Bol to zlom v zmene pohľadu na občianske práva v USA.
Známa len ako „afgánske dievča“. Jej identitu sa však podarilo objaviť v roku 2002. Sharbat Gula sa stala najznámejším symbolom utečencov a aj najznámejším obalom National Geographic.
Jedna z prvých vojnových fotografií, ktorá pustoší Ameriku sa stala jednou z najvýznamnejších vojnových fotografií všetkých čias.
Nahlásiť chybu v článku