Lovenie ohrozených druhov zvierat v africkom Safari sa bohužiaľ stále teší veľkej obľube, a to najmä u amerických turistov. Keď sa vám podarí skoliť zviera, treba sa s ním čo najskôr odfotiť, aby ste mali svedectvo vašej odvahy. Potom akosi už automaticky čakáte na gratulačné komentáre, v ktorých vám budú fandiť za váš hrdinský čin. Americkej lovkyni Tess Thompson Talley z Kentucky sa počas dovolenky v Južnej Afrike podarilo uloviť vzácny druh čiernej žirafy a o tejto skutočnosti sme vám aj priniesli článok. Reakcie ľudí však rozhodne neboli také, ako očakávala.
Fotografia lovkyne, ktorá hrdo pózuje pred telom žirafy, sa ihneď stala virálnou. Tess však neblahoželali k obrovskému úspechu. Práve naopak. Nazývali ju vrahyňou, bezohľadným človekom, ktorý vidí len vlastný prospech.
Najprv jeleň, potom žirafa
Disgusting to think that this rare black giraffe managed to live 18 years before this POS came and killed him. For 'conservation'. Then asks for prayers 🙄😠 #TessThompsonTalley #killer #BanTrophyHunting #antihunt #stayout #Disgusting pic.twitter.com/dJYpj59cLq
— Discordia (@RogueAntigone) June 28, 2018
„Dnes boli moje modlitby vyslyšané a môj životný sen sa stal skutočnosťou. Zbadala som vzácneho samca čiernej žirafy a chvíľu som ho sledovala. Vedela som, že je ten pravý. Mal viac ako 18 rokov, vážil 1 800 kilogramov, pričom z neho bolo 900 kilogramov mäsa,“ pochválila sa 37-ročná Tess, ktorá má „na konte“ nielen úlovok vzácneho druhu žirafy, ale i jeleňa, ktorého ulovila rok predtým, taktiež v Afrike.
Afrika stráca biodiverzitu druhov
Fotografia opäť vyvolala vlnu diskusie len pred pár dňami, keď na ňu upozornil príspevok na Twitteri od portálu Africa Digest. Ten upozorňuje na sebecké a nezmyselné konanie ženy, ktorá sa rozhodla ísť do Afriky zabíjať. Smutné je, že africká vláda toto ticho toleruje, pretože má z toho nemalý zisk. A ohrozené tvory v Afrike pomaly a potichu vymierajú. „Je to jediný kontinent, ktorý máme. Musíme si ho chrániť. Keď to nevie urobiť vláda, musíme sa o to pokúsiť sami,“ píše jeden z aktivistov, ktorý poprosil ľudí, aby zdieľali kontroverznú fotografiu.
White american savage who is partly a neanderthal comes to Africa and shoot down a very rare black giraffe coutrsey of South Africa stupidity. Her name is Tess Thompson Talley. Please share pic.twitter.com/hSK93DOOaz
— AfricaDigest (@africlandpost) June 16, 2018
Ľudia sa do lovkyne naozaj pustili a majú na to pádne dôvody. Tess sa nepotešila spŕške kritiky a tak sa rozhodla, že sa obháji.
Vraj to nebol ohrozený druh
„Žirafa, ktorú som ulovila, bola juhoafrickým poddruhom žirafy. Ich počet sa v skutočnosti zvyšuje a to aj vďaka lovcom, ktorí z lovu investujú nemalé čiastky práve na zachovanie týchto druhov,“ tvrdí Tess vo svojom vyjadrení. Lovkyňa sa naďalej obhajuje tým, že išlo už o starého jedinca, ktorý žil voľne v prírode, a teda určite nešlo o ohrozený druh. Podľa nej sa práve lovom starých zvierat čistí populácia, čo nie je údajne na škodu.
Wow
Thank goodness we have humans like Tess Thompson Talley in this world.
Imagine if these majestic creatures were aloud to live…
Thanks Tess.P. S
Never have I ever hated someone I've never met more than I hate you.feel free to turn that rifle round#TessThompsonTalley pic.twitter.com/sEoB00bJLW
— Rap Scallion (@RapScal63531601) June 30, 2018
Lovecká spoločnosť, ktorá sprostredkováva túto zábavku pre najmä zahraničných turistov, ich asi zabudla oboznámiť so skutočným stavom vecí. Len za 30 rokov totiž to populácia žiráf v subsaharskej Afrike zaznamenala pokles až o 40 percent. Toto prudké zníženie majú na svedomí najmä americkí turisti, ktorí lovia trofeje. V súčasnosti sa odhaduje, že je na planéte len okolo 97 500 jedincov žiráf, pričom ak sa s tým nebude nič robiť, tento počet sa bude stále znižovať, až dôjde k tichému vyhynutiu týchto jedinečných zvierat.
Čím viac ľudí bude vedieť o skutočnom stave vecí, tým skôr sa zastaví toto nezmyselné chvastúnstvo.
independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku