Podľa odborníkov nie je Brein prípad vôbec výnimočný. Dermatológ Richard Scher z Weill Cornell Medical College pre Time uviedol, že pod nechtami sa bežne nachádzajú nebezpečné baktérie, najmä z čeľade enterobaktérií, ako sú salmonely a E.coli.
„Nechtové lôžko je ideálnym miestom pre množenie baktérií. Ak sa dostanú do otvorenej rany, môžu spôsobiť infekcie ako paronychia,“ vysvetlil Scher. Paronychia je bolestivá infekcia končekov prstov, ktorá spôsobuje opuch a hnisanie a často si vyžaduje chirurgické čistenie a antibiotiká. Odborníci tiež upozorňujú na riziko prenosu HPV vírusu z prstov do úst a vznik problémov s ďasnami či poškodenie zubov.
Prípad, ktorý takmer skončil tragicky
Oveľa vážnejšie následky mal zlozvyk pre 57-ročného Ricka Kennedyho zo Škótska, ktorý po obhrýzaní nechtu skončil so sepsou. Ako informoval denník Lennox Herald, infekcia sa mu rozšírila z palca až do hrudníka a lekári mu dávali minimálne šance na prežitie.
„Ani vo sne by mi nenapadlo, že ma obyčajná rana na palci takmer zabije,“ povedal Kennedy. Po mesiacoch v nemocnici bojuje so zdravotnými následkami dodnes, no je vďačný, že prežil.
Čo hovorí psychológia?
Podľa magazínu Psychology Today sa obhrýzanie nechtov, odborne onychofágia, týka približne 20 až 30 % dospelých. Medzi deťmi a tínedžermi je tento zlozvyk obzvlášť rozšírený. Obhrýzať si nechty má podľa odhadov približne polovica dospievajúcich. Psychológovia uvádzajú, že ide o spôsob vyrovnávania sa so stresom alebo úzkosťou.
Ako s tým prestať?
Aj keď je obhrýzanie nechtov návyk, s ktorým sa bojuje ťažko, existujú viaceré spôsoby, ako ho postupne obmedziť či úplne odstrániť. Jednou z najčastejších metód sú špeciálne laky na nechty s horkou chuťou, ktoré pri pokuse o obhrýzanie vytvoria nepríjemný zážitok a môžu tak pomôcť odradiť od zvyku.
Efektívne môžu byť aj bariérové riešenia, ako sú rukavice či náplaste na prsty, ktoré fyzicky znemožnia hryzenie. Pre tých, u ktorých tento zvyk súvisí s prežívaním stresu alebo úzkosti, môže byť vhodná kognitívno-behaviorálna terapia (KBT), ktorá pomáha odhaliť spúšťače a nahradiť nezdravé návyky zdravšími reakciami.
V neposlednom rade je užitočné zamestnať ruky a ústa alternatívnymi činnosťami, ako napríklad žuvaním žuvačky, stláčaním stresových loptičiek či kreslením, čím sa znižuje potreba siahnuť po nechtoch. Hryzenie nechtov môže pôsobiť ako neškodný zlozvyk, no v skutočnosti ide o rizikové správanie, ktoré môže mať vážne zdravotné následky.
Brein príbeh a desivé skúsenosti iných ľudí by mohli byť práve tým impulzom, ktorý niekoho presvedčí, že je čas s tým prestať.
Nahlásiť chybu v článku