Ilustračné foto: Unsplash

V posledných týždňoch sa v súvislosti s krízou spomínal najmä nemecký Volkswagen, situácia je však širokospektrálnejšia.

Prieskum nemeckej Priemyselnej a obchodnej komory odhalil dramatickú situáciu v tamojšom priemysle. Množstvo podnikov už nepovažuje podmienky v Nemecku ako vhodné na podnikanie a zvažuje, že krajinu opustí. Ani zďaleka pritom nejde iba o malých hráčov, ale aj o globálne pôsobiace spoločnosti. Upozornil na to portál Hospodárske noviny.

Spomínaný prieskum bol realizovaný na vzorke viac ako 3-tisíc respondentov z rôznych nemeckých firiem. Dôvodom má byť domáca energetická politika, ktorá spoločnostiam škodí, a kým niektoré v jej implementovaní kedysi videli výhody, tieto názory už zrejme nezdieľajú. Vyplynulo totiž, že viac ako polovica firiem (51 % pozn. red.), ktoré majú vyššie náklady na energie, zvažuje odchod z krajiny, pričom niektoré tak už aj urobili.

Hovoríme tu aj o väčších globálnych firmách, čo je pre mnohých Nemcov znepokojujúce a medzi obyvateľmi tak oprávnene začínajú vznikať obavy. Problémom je, že pre vysoké energetické náklady im neostávajú prostriedky na investície, ktoré sú nutné vzhľadom na modernizáciu prakticky každého segmentu. Tamojším spoločnostiam sa tak znižuje ich konkurencieschopnosť.

Ilustračná foto: TASR – Pavel Neubauer

Situácii nepomáha ani nejasná budúcnosť krajiny a veľká byrokracia. Kompetentní zároveň vyčítajú politikom, že dostatočne neriešia energetickú politiku a niektorí zástupcovia spoločností dokonca hovoria o deindustrializácii Nemecka, ktorá sa nedá zastaviť. Sľuby o znížení koncovej ceny energií sa zatiaľ nenaplnili, čo sa podpisuje pod zvyšujúce sa napätie.

Brzdu, ktorú spôsobuje aktuálna energetická politika, môže vyriešiť iba jej prehodnotenie. Podniky potrebujú jasné spoľahlivé dodávky energie s konkurencieschopnými cenami,“ uviedol pre portál Welt Archim Dercks, zástupca výkonného riaditeľa Nemeckej priemyselnej a obchodnej komory.

V kritickej situácii je aj Volkswagen

Ako sme vás ešte začiatkom septembra informovali, napätá situácia panuje aj v nemeckom Volkswagene. Nemecký automobilový koncern prvýkrát zvažuje zatvorenie tovární v Nemecku. To ukazuje na rastúci cenový tlak, ktorému čelia poprední európski výrobcovia automobilov zo strany ázijských rivalov. Tento plán predstavuje prvý veľký konflikt medzi generálnym riaditeľom Oliverom Blumom a odbormi, ktoré majú vo VW podstatný vplyv.

Volkswagen má v súčasnosti približne 680-tisíc zamestnancov. Koncern uviedol, že je nútený ukončiť program zabezpečenia pracovných miest, ktorý funguje od roku 1994 a zabraňuje prepúšťaniu, pričom dodal, že všetky opatrenia budú prerokované podnikovou radou.

Uložiť článok

Najnovšie články