Bill Gates. Foto: SITA/ Elektráreň Chooz v Belgicku. Ilustračná foto: © Raimond Spekking

Bill Gates sa venuje množstvu projektov. Jedným z nich je aj výstavba nových reaktorov.

O jadrovej energii sa hovorí stále ako o energii budúcnosti. Často sa spomínajú projekty zamerané na jadrovú fúziu, teda opak klasického štiepenia prvkov v reaktoroch. A aj keď je jadrová fúzia svätým grálom energetiky, od prvej použiteľnej takejto elektrárne nás delí ešte niekoľko desiatok rokov. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Preto je dobré sa pozerať aj do budúcnosti, ktorá je predsa trošku bližšie. A ňou sú štiepne jadrové reaktory novej generácie, ako sú napríklad reaktory TWR, teda reaktory s postupnou vlnou, ako informuje portál vtm.zive.cz.

Jednu lokalitu už majú, hľadajú ďalšie

Ním sa venuje americká spoločnosť TerraPower, ktorú v roku 2006 založil zakladateľ Microsoftu Bill Gates. Koncom mesiaca spoločnosť oznámila, že štartuje štúdiu, v rámci ktorej chce nájsť lokality pre umiestnenie až piatich reaktorov novej generácie.

Prvé reaktory by mali byť uvedené do prevádzky v roku 2035 a už teraz sa pracuje na spustení prvej výstavby v meste Kemmerer v americkom štáte Wyoming. Vo vybranej lokalite bola v minulosti uhoľná elektráreň, čo poskytuje určité zázemie a vybudovanú prenosovú sústavu. Projekt má hodnotu 4 miliardy dolárov, pričom jednou miliardou prispelo americké ministerstvo pre energetiku.

Vizualizácia elektrárne. Foto: Terra Power

Sodíkom chladené reaktory

Reaktory spoločnosti sú zaujímavé tým, že na chladenie používajú sodík (bežne sa reaktory chladia vodou). Od sodíka je aj odvodený ich názov „Natrium“. Zaujímavosťou je, že súčasťou elektrárne bude tiež systém na skladovanie energie v roztavených soliach. Reaktor bude ma výkon 345 megawattov, pričom vďaka uloženej energii bude môcť svoj výkon zvyšovať až na 500 megawattov. Takáto elektráreň bude môcť poskytovať energiu pre približne 400-tisíc domácností.

Problémom je urán

Projekt môže mať ale aj problém, a tým je palivo. Narozdiel napríklad od množivých reaktorov, ktoré môžu používať rôzne typy palív, pri tomto type sa využíva palivo označované ako HALEU. Ide o novú triedu jadrového paliva, kde sa štiepneho izotopu – uránu 235 – nachádza viac ako 5 % (čo je bežný štandard v jadrových reaktoroch), ale menej ako 20 %. Vďaka vyššej miere obohatenia sú tieto reaktory účinnejšie.

Prierez reaktorom TWR. Foto: Terra Power

Spomínaným problémom je ale samotné jadrové palivo. HALEU, ako informuje GeekWire, vyrába iba Rusko, a kvôli vojne na Ukrajine nie je snaha zo strany západu nakupovať produkty z Ruska. Ako poznamenáva Trend, stavať reaktory bez toho, aby ste mali spoľahlivý zdroj paliva, je hlúposť. Je preto dôležité, aby HALEU začali vyrábať aj krajiny západu, no optimistické scenáre tvrdia, že to bude trvať najmenej päť rokov.

Sodíkové reaktory sú napriek tomu dobrým krokom do budúcnosti. Sú bezpečné, rektor pracuje pri teplote, ktorá je o 350 stupňov Celzia nižšia, ako je bod varu sodíka. Je to bazénový typ reaktoru, čo eliminuje možnosti úniku či straty chladiva. Navyše, konštrukcia reaktorov Natrium je navrhnutá tak, že aj ak dôjde k neočakávanému odstaveniu, tak sa dokáže chladiť bez nutnosti dodávky elektriny.

Uložiť článok

Najnovšie články